Łatwy zwrot towaru
Balonik do porodu EPI-NO
Balonik do porodu EPI-NO Delphine Plus to innowacyjne urządzenie do treningu przedporodowego, którego zadaniem jest przygotowanie krocza do porodu, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka pęknięcia lub konieczności nacięcia krocza podczas porodu drogami natury.
EPI-NO zbudowany jest z wąsko profilowanego balonu silikonowego połączonego elastyczną rurką z pompką ręczna z wyświetlaczem.
Trening z balonikiem do przygotowania do porodu w okresie przedporodowym delikatnie rozciąga mięśnie dna miednicy oraz przygotowuje wejście do pochwy. Natomiast po porodzie będzie doskonałym rozwiązaniem do treningu MDM w celu odzyskania siły i sprawności mięśni osłabionych ciążą i porodem.
EPI-NO Delphine Plus został opracowany w Niemczech przez położnika i położne jako przyrząd do ćwiczeń porodowych i dna miednicy.
Balonik EPI-NO Delphine Plus jest wyrobem medycznym.
Balonik do porodu EPI-NO - bezpieczne urządzenie, którego skuteczność potwierdzona klinicznie
Skuteczność balonika do porodu została potwierdzona w badaniach klinicznych, które wykazały, że zastosowanie EPI-NO wpłynęło na:
- skrócenie drugiej fazy porodu (1)
- spadek wskaźnika nacięcia krocza, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań po nacięciu (1, 4, 5)
- zmniejszenie liczby podawanych środków znieczulających (1)
- lepsze wyniki noworodków w skali APGAR (1)
- zmniejszenie lęku przed porodem
- poprawa stanu mięśni dna miednicy w treningu poporodowym (3)
Stosowanie balonika jest bezpieczną metodą - W badaniach klinicznych EPI-NO nie stwierdzono żadnych przesłanek wskazujących na pojawienie się skurczów macicy, rozwarci szyjki macicy lub ryzyko wywoływania porodu (indukcja porodu).
Przygotowanie do porodu z balonikiem EPI-NO
Trening porodowy w celu przygotowanie krocza do porody zaczyna się po upływie 36. tygodnia ciąży ( na 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu). Balon wprowadza się delikatnie do pochwy na około dwie trzecie jego długości i nadmuchując rozwiera krocze do osiągnięcia osobistego komfortu. Wykonuje się je stopniowo, w codziennych sesjach trwających 20 minut, składających się z kilku cykli po 5 minut każdy. W trakcie tych ćwiczeń balon jest wkładany do pochwy i nadmuchiwany.
Optymalny trening osiąga się, gdy balon osiągnie średnicę 8,5–10 cm i można go wypchnąć z pochwy po nadmuchaniu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ciężarne korzystające z EPI-NO zazwyczaj osiągają rozwarcie od 8,5 cm do 10 cm w przeciągu 3-4 tygodni. Osoby osiągające 8,5 cm będą miały dodatkowe 1,5 cm podczas porodu. Po rozciągających ćwiczeniach balon można delikatnie wyciągnąć, symulując poczucie kontroli podczas samego porodu.
Pozycja EPI-NO po napompowaniu do 10 cm po ponad 3 tygodniach treningu.
Balonik EPI-NO - opinia lekarza
„Trening dna miednicy z urządzeniem EPI-NO opiera się na znanej od wielu lat koncepcji terapii (trening dna miednicy przeciw oporowi z wykorzystaniem biofeedbacku). Z literatury wiadomo, że ta forma terapii dna miednicy może być skuteczną i niedrogą formą terapii nietrzymania moczu”.
Dr Christian Dannecker, starszy lekarz uroginekologii. Uniwersytet w Monachium, Niemcy.
„…Ponieważ zdecydowana większość kobiet w naszej klinice korzysta z trenażera porodowego Epi-No (jest on również dobrze reklamowany na kursach ciążowych), odsetek skaleczeń i większych uszkodzeń drastycznie spadł. Jest to coraz częstsze. że matki rodzące po raz pierwszy rodzą z nieuszkodzonym kroczem (nawet jeśli rodzą większe dzieci) i że łzy są często stosunkowo niewielkie. Zacząłem mieć trudności ze szkoleniem moich asystentów lekarzy w zakresie leczenia urazów porodowych, ponieważ one po prostu nie występują Z tego instrumentu korzystają szczególnie matki, które chcą rodzić po raz pierwszy, ale z pewnością jest ono przydatne także w przypadku kolejnych ciąż. Dla nas to narzędzie stanowi małą rewolucję i gorąco możemy polecić jego stosowanie."
Dr Peter Böhi, Kierownik Kliniki ds. Ginekologia i położnictwo, Altstätten, Szwajcaria i ginekolog-rezydent.
W jakim celu stosuje się balonik EPI-NO?
- Przygotowanie do porodu przy użyciu balonika – trening z balonikiem EPI-NO przed porodem można rozpocząć około 3 tygodni przez planowanym terminem porodu. Codzienny trening nie powinien być dłuższy niż 15-20 minut. Trening pozwala powiększyć i rozciągnąć mięśnie krocza.
- Wzmocnienie mięśni dna miednicy przy użyciu balonika – należy poruszać balonikiem w różnych kierunkach oraz obracać go dookoła. Pacjentka powinna również ćwiczyć napinanie i rozluźnianie mięśni, które trzymają balonik w pochwie.
- Rozciąganie mięśni dna miednicy – po umieszczeniu balonika w pochwie, należy delikatnie go nadmuchiwać tak, aby nie wywoływać dyskomfortu. Można wykonywać ćwiczenia trzymając nogi razem, aby zapobiec wypadnięciu balonika. Nadmuchany balonik powinien pozostać w pochwie przez około 10 minut. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia pozwala stopniowo rozciągać mięśnie krocza.
- Symulacja porodu – pod koniec treningu przedporodowego należy powoli wysunąć napompowany balonik z pochwy poprzez parcie mięśni przepony miednicy. Symuluje to przejście główki dziecka przez kanał rodny.
- Powrót do formy po porodzie – trening Kegla, który wzmacnia mięśnie dna miednicy, przywraca im ich pierwotną elastyczność, siłę i napięcie. Wykonywanie tych ćwiczeń można rozpocząć około 3-6 tygodni po porodzie po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.
Korzyści stosowania urządzenia EPI-NO:
- proste w obsłudze urządzenie do ćwiczeń w domu
- uzupełnienie masażu krocza w celu przygotowania do porodu
- przygotowanie mięśni dróg rodnych do naturalnego porodu
- zmniejsza ryzyko pęknięć krocza i nacięcia krocza
- skrócenie czasu trwania drugiej fazy porodu
- ogranicza konieczność podawania leków przeciwbólowych
- mniejszy stres dla rodzącej i dziecka w drugiej fazie porodu
- przyspieszenie procesu regeneracji
- wzmacnia i tonizuje mięśnie dna miednicy
Porównanie urządzeń EPI-NO
Przeciwwskazania do stosowania balonika
- przy nietypowym ułożeniu dziecka bądź przy niebezpieczeństwach związanych z wykonywaniem badań uniemożliwiających poród pochwowy (np. łożysko przodujące)
- w wypadku niebezpieczeństwa infekcji za sprawą rozwijających się zarazków (np. przedwczesne pęknięcie błon płodowych, infekcja pochwy)
- w wypadku niezagojonych urazów w okolicy narządów płciowych
- pod wpływem alkoholu i narkotyków
- w wypadku krwawień z pochwy (dróg rodnych)
- w wypadku złośliwych zachorowań w okolicy narządów płciowych (np. rak szyjki macicy)
- EPI-NO Delphine i Delphine Plus wolno stosować najwcześniej na trzy tygodnie przed wyliczonym terminem porodu lub zgodnie z ustaleniami poczynionymi z lekarzem lub położną
- EPI-NO Delphine i Delphine Plus nie należy używać do więcej niż dwóch ciąż, a także po upływie daty ważności
- należy zakończyć ćwiczenia wykonywane za pomocą EPI-NO Delphine i Delphine Plus, jeżeli odczuwalny jest ból
Kobiety mogą stosować EPI-NO Delphine i Delphine Plus tylko pod kontrolą lekarza lub położnej w wypadku:
- uszkodzenia nerwów i innych zachorowań ograniczających odczuwanie bólu w okolicy narządów płciowych
- porażenia poprzecznego
- stwardnienia rozsianego
- przyjmowania środków przeciwbólowych ograniczających odczuwanie bólu w okolicy pochwy
- wyraźnego rozszerzenia żył u wejścia do pochwy (żylaki)
Zaleca się, aby przed zastosowaniem EPI-NO skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu ustalenia, czy EPI-NO jest właściwym wyborem ze względu na ich indywidualną sytuację i historię medyczną.
Zawartość opakowania:
- urządzenie EPI-No Deliphine Plus z manometrem i pompką reczną
- etui do przechowywania
- instrukcja obsługi
Produkt ze względów higienicznych nie podlega zwrotowi.
- First clinical experiences with the new birth trainer Epi-no® in primiparous women J. Hillebrenner, S. Wagenpfeil*, R. Schuchardt, M. Schelling, K.T.M. Schneider , Department for Obstetrics and Gynecology of the Technical University of Munich, Institute for Medical Statistics and Episiotomy
- Birth preparation with a novel birth training device, R. Schuchardt, J. Hillebrenner, S. Hoffmann, W. Horkel*, M. Schelling, KTM Schneider, Frauenklinik der TU-München; Klinikum rechts der Isar, Abteilung für Perinatalmedizin; * Praxis Starnberg
- Increase in the efficiency of postpartum pelvic floor training using the EPI-NO trainer, Irini Papadopoulou, midwife, Ottobrunn, December 2002
- Prospective randomised multicentre trial with the birth trainer EPI-NO® for the prevention of perineal trauma Eugen RUCKHÄBERLE, Katharina JUNDT, Martin BÄUERLE, Karl-Heinz BRISCH, Kurt ULM, Christian DANNECKER and Karl Theo Mario SCHNEIDER
- First Australian trial of the birth-training device Epi-No: A highly significantly increased chance of an intact perineum, Gabor T. KOVACS, Penny HEATH and Campbell HEATHER 2