Łatwy zwrot towaru
Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Pessar grzybkowy cienki Dr Herbich
Pessar grzybkowy cienki - do czego służy?
Pessar grzybkowy cienki przeznaczony jest dla pacjentek z 3 lub 4 stopniem wypadania pochwy i macicy . Ten model pessara stosuje się też w przypadku wypadania pęcherza moczowego (cystocele) i odbytu (rectocele). Stosuje się go u kobiet z dużym wejściem do pochwy oraz wtedy, gdy inne pessary nie są w stanie skutecznie podtrzymać wypadających narządów.
Stosowany w przypadkach obniżenia macicy i pochwy u pacjentek z dużym wejściem do pochwy.
Pessar grzybkowy cienki zmniejsza lub całkowicie likwiduje zaburzenia statyki narządów rodnych. Wewnętrzna część kapelusza ulega przyssaniu do wypadających narządów. Część zewnętrzna kapelusza pessara podtrzymuje mięśnie dna miednicy mniejszej. Pessar grzybkowy unosi pochwę ku górze wraz z innymi obniżającymi się lub wypadającymi narządami.
Pessary grzybkowe dr Herbich - budowa i rozmiary:
Pessar grzybkowy to wyrób medyczny zbudowany jest z silikonu medycznego. Pessar grzybkowy posiada perforację czyli otwory, które umożliwiają odprowadzenie wydzieliny pochwowej. Jest biozgodny, apirogenny oraz dostarczany w stanie jałowym. Pessary to sprzęt medyczny wielorazowego użytku. Po wyjęciu pessara powinien być umyty oraz wyczyszczony z resztek śluzu. Nie wolno zakładać pessara jeśli nosi jakiekolwiek ślady uszkodzeń mechanicznych.
Pessar grzybkowy składa się z dwóch charakterystycznych części: trzon pessara (nóżka pessara) oraz kapelusz. Rozmiary pessarów grzybkowych podaje się wg średnicy kapelusza. Dostępne rozmiary to od 50 mm do 90 mm (co 5 mm kolejny rozmiar).
Procedura doboru rozmiaru pessara:
Pierwsze założenie pessara grzybkowego odbywa się w gabinecie lekarskim. Należy zakładać pessar o możliwie najmniejszym rozmiarze spośród tych, które spełniają swoją rolę. Rozmiar pessara dobierany jest przez lekarza podczas badania ginekologicznego i bazuje na doświadczeniu lekarza a zależny jest od szerokości wejścia do pochwy. Zaleca się posmarowanie pessara kremem estrogenowym.
Na początku należy odprowadzić część wypadającą narządu do miednicy mniejszej. Następnie przy pomocy palców ręki zmierzyć wewnętrzną szerokość pochwy w miednicy mniejszej w pionie i poziomie a następnie wyliczyć ich średnią. Obliczona średnia minus ok. 1cm daje potencjalną średnicę kapelusza.
Przed wprowadzeniem pessara należy ścisnąć kapelusz lub wsunąć go z otwartym kapeluszem. Należy wprowadzić pessar kapeluszem w stronę macicy tak daleko jak to jest możliwe. Placem wskazującym należy popchnąć pssar do góry, do momentu gdy jedynie końcówka trzonuy pessara będzie wyczuwalna. Bezpośrednio po założeniu pessara należy sprawdzić czy pessar odpowiednio się trzyma (czy nastąpiło zassanie). Należy zapytać pacjentkę czy po założeniu pessara odczuwa poprawę i czy nacisk na narządy nie jest zbyt duży.
Dobrze dobrany pessar grzybkowy założony po raz pierwszy musi sprawiać wrażenie, że jest lekko za mały. Po 2-3 tydniach nosenia pesara grzybkowego dochodzi do wzmocnienia mięśni dna miednicy mniejszej i obkurczenia się pochwy. Pessar dopasowuje się. W ciągu pierwszych 3-4 dni zaleca się odbycie wizyty kontrolnej.
Jak pacjentka powinna zakładać pessar grzybkowy?
Za pierwszym razem pessar powinien być założony przez lekarza specjalistę pacjentce z opróżnionym pęcherzem. Następnie pacjentka powinna być poinstruowana jak wyjmować i zakładać pessar grzybkowy dr. Herbich. Jeszcze na fotelu ginekologicznym podczas pierwszego zakładania pacjentka powinna być poinformowana o roli trzonu pessara. Pacjentka powinna być poproszona o samodzielne wyczucie go jeszcze na fotelu.
Po przejściu instruktażu ginekologa wiele kobiet jest w stanie nauczyć się samodzielnego wyjmowania i zakładania pessara ginekologicznego w domu. Zwiększa to komfort użytkowania i zmniejsza częstotliwość wizyt kontrolnych.
Sugerowane pozycje do wyjmowania i zakładania pessara w domu:
- Na stojąco: postaw nogę na krześle, niskim stole lub na toalecie,
- Na siedząco: na krawędzi krzesła lub toalety,
- Na leżąco: na łóżku przy zgiętych kolanach.
Pessar należy umyć pod bieżącą wodą i posmaruj kremem. Przyjmij jedną z powyższych pozycji. Jeśli narządy się wysunęły czystymi rękoma wprowadź je delikatnie na swoje miejsce. Następnie postępuj dokładnie tak, jak nauczył się lekarz na wizycie.
Jak smodzielnie wyjmować pessar grzybkowy?
Należy chwycić za trzon (nóżkę) i delikatnym okrężnym ruchem pociągnąć w dół. Przy trudnościach z wyjęciem pessara wprowadź palec wskazujący za podstawę pessara wpuszczając powietrze. W tym samym czasie chwyć za trzon pessara i delikatnym ruchem przekręć w jedną stronę, a następnie wyjmij wyciągając go w dół.
Zaleca się wyjmowanie pessara grzybkowego przynajmniej raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż co 2-4 tygodnie. Robi się to w celu umycia pessara oraz aby ściany pochwy mogły się zregnerować. Może to pozytywnie włynąć na zminimalizowanie niepożądanych skutków ubocznych pessaroterapii.
Przeciwwskazania do stosowana pessarów grzybkowych:
- Odleżyny w pochwie,
- Ostry stan zapalny w pochwie,
- Jeżeli pacjentka nie jest w stanie przestrzegać zaleceń co do wizyt kontrolnych , zakładania i wyjmowania pessara,
- U kobiet z bliznowatością pochwy po przebytych operacjach dobranie pessara może być utrudnione,
- Jeżeli macica wysunięta na zewnątrz uległa podrażnieniom, nadżerkom lub owrzodzeniom zaleca się jej wyleczenie przed zastosowaniem pessaroterapii.
Czy pessar może wypaść?
Źle dobrany pessar może wypaść. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem i w razie konieczności wymienić na inny rozmiar. Pessar może wypaść przy wysiłku fizycznym lub przy dużym parciu w toalecie. Podczas parcia można przytrzymać pessar palcem aby się nie wysunął.
Pessar grzybkowy - podsumowanie:
Z pomocą pessara grzybkowego mogą być leczone stany związane z całkowitym wypadaniem macicy. Pessar ten stosowany w przypadku wypadania pochwy i macicy cechuje się wysoką skutecznością lecz wymaga dużego doświadczenia lekarza. Pessaroterapia może być w tym przypadku alternatywą dla zabiegu operacyjnego. Należy stosować się dokładnie to wskazań lekarza i bezwzględnie ich przestrzegać. Zastosowanie pessara może przynieść znaczącą poprawę jakości życia ale wyłącznie wtedy gdy pacjentka i lekarz ze sobą współpracują.
Zawartość opakowania:
- Pessar grzybkowy cienki Dr Herbich rozmiar 50 mm - 1szt,
- Instrukcja obsługi.
UWAGA: Po rozpakowaniu przyboru, nie ma możliwości dokonania zwrotu.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.