Łatwy zwrot towaru
Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Pessar cewkowy pierścieniowy ze zgrubieniem na okolicę cewki Dr. Arabin
Pessar cewkowy - opis produktu:
Pessar cewkowy to narzędzie stosowane w leczeniu wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu u kobiet, działające przez wsparcie cewki moczowej oraz zapobiegające przed obniżeniem ścian pochwy. W czasie jakiejkolwiek wysiłku fizycznego w przypadku osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu "otwiera" się górna część cewki moczowej gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Jego działanie polega na mechanicznym podparciu ścian pochwy i cewki moczowej, co pomaga zapobiegać niekontrolowanemu wycieku moczu, szczególnie podczas wysiłku, takiego jak kaszel, śmiech czy ćwiczenia fizyczne.
Pessar cewkowy posiada charakterystyczne zgrubienie. Dzięki zgrubieniu pessara podtrzymuje okolice połączenia pomiędzy pęcherzem a cewką moczową. Miejsce to zwane jest szyją pęcherza moczowego. Pessar jest wykonany z silikonu medycznego oraz jest certyfikowanym wyrobem medycznym.
Pessary są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, a ich dobór powinien być dokonany przez specjalistę po dokładnym badaniu ginekologicznym. Wkładanie i wyjmowanie pessaru wymaga pewnej wprawy, ale wiele kobiet jest w stanie samodzielnie z nim sobie radzić. Regularne kontrole u lekarza są konieczne, aby monitorować stan zdrowia i dopasowanie pessaru, a także zapobiegać ewentualnym powikłaniom, takim jak infekcje czy odleżyny. Pessary cewkowe są uważane za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu dla wielu kobiet, oferując alternatywę dla leczenia farmakologicznego czy chirurgicznego.
Pessar cewkowy - zastosowania i wskazania:
- U pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (np. podczas kaszlu, kichania),
- W zakresie naglącego nietrzymania moczu lub mieszanego nietrzymania moczu,
- Cystocele.
Pessar cewkowy Dr Arabin - dobieranie rozmiaru oraz stosowanie:
Lekarz przeprowadzający badanie dostosowuje pessar cewkowy podczas pierwszego badania. Należy zaaplikować pessar, który podczas kaszlu w pozycji stojącej zapewnia najlepszą kontynencję, a jednocześnie pozwala na bezproblemowe opróżnianie pęcherza. Może okazać się konieczne po pewnym czasie przejście na większy pessar, ponieważ z powodu rozluźnienia tkanki pessar nie zamyka już wystarczająco pęcherza przez co może wystąpić przedostawanie się niewielkich ilości moczu do cewki moczowej.
Podczas dopasowywania pierścień jest prowadzony przez tylne sklepienie pochwy, tak że przez przechylenie zgrubienia do góry/przodu podnosi się przejście między pęcherzem a cewką moczową. Podczas pierwszego założenia należy przetestować, czy pessar utrzymuje się pod obciążeniem takim jak kaszel, parcie i ruch.
Pessary cewkowe są zazwyczaj noszone w ciągu dnia, czasami tylko podczas wysiłku fizycznego (np. sport). Zaleca się, aby pacjentka usuwała pessar wieczorem i wprowadzała go ponownie rano. Lekarz prowadzący może zalecić dalsze środki, np. terapię hormonalną. Może to ułatwić wprowadzanie i zmianę pessaru i w razie potrzeby wspierać odbudowę nabłonka i tkanki. Leczenie kremem estrogenowym może uczynić błonę śluzową pochwy bardziej odporną na erozje, ponieważ zmniejsza to zapalenia i promuje dojrzewanie nabłonka (estrogen poprawia miejscowe krążenie).
Założenie pessara odbywa się w pozycji stojącej, przy czym jedna noga może być postawiona na krześle, stołku lub brzegu łóżka. Jeśli jest to zbyt trudne, można spróbować to zrobić w lekkim rozstawieniu nóg w pozycji stojącej przy ścianie lub w pozycji leżącej. Przed włożeniem pessar należy ścisnąć. Stabilność pessara jest kluczowa aby dawać korzystny efekt tereapeutyczny.
Przy usuwaniu obsługa jest bardzo prosta. Pacjentka ciągnie za pierścień palcem wskazującym. Użycie nitki do wyciągania może być pomocne. Jeśli pacjentka nie może oddać moczu, należy usunąć pessar i wybrać mniejszy rozmiar po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Nawet jeśli planowana jest operacja, pessar cewkowy może być rozważany jako "pessar próbny" za lub przeciw terapii operacyjnej. Pacjentka powinna być poinstruowana, aby natychmiast zgłaszać wszelkie dolegliwości - również podczas oddawania moczu/stolca w trakcie terapii pessarem.
Przeciwwskazania dla pessara cewkowego:
- Alergie na materiał użyty do produkcji pessaru, czyli silikon,
- Zapalne choroby żeńskich narządów miednicy,
- Krwawienia z dróg rodnych,
- Opadanie narządów miednicy w stopniu III i IV.
Pamiętaj przed pierwszym użyciem pessara:
- Zapoznaj się z informacjami w instrukcji obłsugi,
- Pessar należy trzymać w warunkach pokojowych,
- Okres przydatności pessaru w nienaruszonym opakowaniu wynosi 10 lat od daty wyprodukowania,
- Po rozpoczęciu użytkowania zaleca się stosowanie go przez okres trzech lat. W przypadku wykrycia jakichkolwiek uszkodzeń takich jak pęknięcia, zniekształcenia czy zmiany barwy podczas kontroli, pessar powinien zostać niezwłocznie wymieniony,
- Produktu nie należy stosować, jeśli widoczne są jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne (rozcięcia, pęknięcia itd.) na jego powierzchni,
- Przed ponownym użyciem, pessar musi zostać dokładnie umyty pod strumieniem wody z użyciem środka myjącego (np. płynnego mydła). Można przy tym użyć miękkiej szczoteczki,
- Materiał, z którego wykonany jest produkt, pozwala na wielokrotne przeprowadzanie tej procedury,
- Użycie pessara silikonowego może sprzyjać rozwojowi stanów zapalnych żeńskich narządów miednicy w trakcie terapii. Pamiętaj aby wyjmować pessar na noc.
Zawartość opakowania pessar cewkowy Dr Arabin:
- Pessar cewkowy Dr Arabin rozmiar 60 mm - 1 szt.
- Instrukcja w języku polskim.
UWAGA: Po rozpakowaniu przyboru, nie ma możliwości dokonania zwrotu.