Bolesne współżycie - skuteczny sposób na rozszerzenie pochwy

2020-11-05
Bolesne współżycie - skuteczny sposób na rozszerzenie pochwy

Ból podczas stosunku, trudności przy aplikacji tamponów lub brak możliwości przeprowadzenia badania ginekologicznego. To tylko część problemów, które mogą pojawić się przy zbyt wąskim kanale pochwy. Na szczęście istnieją bezpieczne metody, które można stosować w domu, aby skutecznie rozszerzyć pochwę, zwiększyć komfort, wyeliminować ból i uzyskać lepszą jakość życia. 

Powszechną metodą leczenia dedykowaną dla pań cierpiących na tego typu dolegliwości są rozszerzacze pochwy, zwane inaczej dilatorami. Są to gładkie przyrządy podobne kształtem do tamponu, wykonane zazwyczaj z plastiku lub silikonu medycznego. Dilatory dostępne są w różnych długościach i grubościach, co pozwala dopasować je do każdego typu budowy oraz etapu terapii. Zadaniem rozszerzaczy pochwy jest poprawa kształtu, elastyczności i giętkości tkanek pochwy, co wpływa na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie bólu podczas stosunku, włożenia tamponu, czy badania ginekologicznego. Dodatkowo rozszerzacze pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy, zmniejszając z czasem wrażliwość pochwy.


KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z DILATORA?

 • ból podczas stosunku,
 • pochwica - objawia się niekontrolowanymi skurczami pochwy powodującymi ból i dyskomfort. Skurcze mogą być spowodowane czynnikami emocjonalnymi lub fizycznymi,
 • zwężenie pochwy,
 • wulwudynia - stan charakteryzujący się bólem, pieczeniem lub kłuciem oraz stanem zapalnym pochwy. Ból może być przewlekły lub wywołany przez określone czynniki,
 • westibulodynia - ból przedsionka pochwy spowodowany zespołem zapalenia w tej części pochwy,
 • plastyka pochwy/sztuczna pochwa (np. w przypadku operacji zmiany płci),
 • po operacjach pochwy ze zmniejszeniem pochwy i zbliznowaceniem,
 • przy zmianach spowodowanych przez hormony (np. w okresie menopauzy lub w okresie okołomenopauzalnym zmiany hormonalne mogą powodować szereg bolesnych objawów wpływających na pochwę. Z biegiem czasu może pojawić się także suchość, zwężenie i atrofia pochwy),
 • pomoc w nauce kontrolowania i rozluźniania mięśni dna miednicy w przypadku dysfunkcji tej partii mięśni,
 • przy zmianach wynikających z radioterapii, która może powodować zmniejszenie elastyczności i zwężenie kanału pochwy. Inne skutki uboczne promieniowania mogą obejmować ścieńczenie ścian pochwy i niemożność prawidłowego nawilżenia, co powoduje ból.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE DILATORA?

Materiał

Większość rozszerzaczy jest wykonana z tworzywa sztucznego lub silikonu. Plastik to twardy materiał, który zachowa swój kształt przez cały czas użytkowania; jednak nie jest tak wygodny ani realistyczny jak silikon. Dla tych, którzy próbują przywrócić aktywność seksualną, zwykle nie jest to najlepszy wybór.

Kolejnym materiałem, z jakiego przygotowywane są rozszerzacze, jest silikon, który zapewnia najwyższą jakość oraz maksymalny komfort dla osób cierpiących na ból. Rozszerzacze z silikonu klasy medycznej są powszechnie preferowanymi rozszerzaczami dla kobiet. Są także jednymi z najwygodniejszych rozszerzaczy, oferując mocną, a jednocześnie elastyczną formę o gładkiej i delikatnej teksturze.

Wybierając silikonowy rozszerzacz należy wziąć pod uwagę, że każdy rodzaj silikonu będzie nieco inny pod względem twardości i gładkości. Dla przykładu marka Intimate Rose wykorzystuje zastrzeżony proces wykańczania, który tworzy niezwykle gładkie i jednocześnie wystarczająco mocne rozszerzacze pochwy, co pozwala zachować ich kształt podczas użytkowania. Dodatkowo dilatory Intimate Rose są wystarczająco miękkie, dzięki czemu zapewniają wygodę, co jest niezwykle ważne podczas aplikacji i wyjmowania rozszerzaczy - lepki lub szorstki silikon może zapewnić w takich sytuacjach nieprzyjemne odczucia. Pamiętaj również, że nieodpowiednia miękkość rozszerzacza silikonowego nie pozwoli na prowadzenie skutecznej i bezpiecznej terapii - zbyt miękki nie pomoże otworzyć i rozluźnić mięśni dna miednicy, ale jeśli będzie zbyt twardy, będzie niewygodny.


Zalety silikonowych rozszerzaczy to:

 • najbardziej miękkie i naturalne uczucie przypominające tkankę ciała - silikon zapewnia bardziej naturalne, wygodne i delikatne odczucie, które bardziej przypomina tkankę ciała i zapewnia odpowiednią elastyczność.
 • mocne, a jednocześnie elastyczne, dopasowujące się do kanału pochwy i zapewniające odpowiedni opór i zmniejszające ryzyko urazów np. zasinienie lub podrażnienie, co może mieć miejsce przy stosowaniu rozszerzaczy plastikowych
 • zapewnienie lepszej kontroli temperatury, umożliwiające użytkownikowi zarówno ogrzanie, jak i schłodzenie rozszerzacza przed użyciem
 • trwałe i łatwe w utrzymaniu

Rozmiar i kształt


W większości przypadków terapii przy użyciu rozszerzaczy pacjentka będzie musiała przejść przez różne rozmiary, aby osiągnąć zamierzony cel. Ważne jest, aby zacząć od odpowiedniego rozmiaru i stopniowo dążyć do swojego celu.

Stosowanie rozszerzaczy pochwy i przechodzenie przez poszczególne rozmiary powinny być wygodne. Dlatego ważne jest, aby produkt, po który sięgniesz, zapewniał możliwość stopniowego zwiększania długości, szerokości i obwodu w miarę postępów, aby zapewnić wygodną drogę.

JAK UŻYWAĆ DILATORA?

Rozszerzaczy pochwy pozwalaja na prowadzenie terapii w domowym zaciszu, co korzystnie wpłynie na komfort terapii. Jeżeli potrzebujesz, możesz użyć lubrykant na bazie wody.

Połóż się w wygodnej pozycji na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Rozpocznij od delikatnego wprowadzenia rozszerzacza, używając najmniejszego wygodnego rozmiaru, z którym nie odczuwasz zbytniego dyskomfortu lub bólu. Sesja terapeutyczna powinna trwać od 20 do 30 minut. Postaraj się wykonywać ją 1-2 razy dziennie.

Założeniem stosowania dilatorów jest przejście do rozmiaru większego po pewnym czasie leczenia. Dlatego, jeżeli jesteś w stanie, możesz kontynuować terapię przy użyciu większego rozmiaru.

Pamiętaj: konieczność stosowania oraz wybór rozmiaru warto skonsultować ze specjalistą.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 1101 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
zamówienie wysłane błyskawicznie. Dziękuję
2024-05-11
Wszystko bardzo sprawnie i szybko. Polecam
pixel