Czy aktywność fizyczna zawsze sprzyja mięśniom dna miednicy?
W zależności od rodzaju uprawianego sportu mięśnie Kegla są mniej lub bardziej obciążone. W sportach takich jak jazda na rowerze, pływanie czy jazda na rolkach, wpływ na mięśnie jest stosunkowo niewielki. Natomiast w sportach takich jak bieganie czy skoki na trampolinie mięśnie krocza są wykorzystywane w zdecydowanie większym stopniu i przy trenowaniu ich przez dłuższy okres mogą pojawić się problemy. Za przykład mogą posłużyć nam badania, w których udział wzięły kobiety aktywnie uprawiające sport. Wyniki pokazały, że trudności z nietrzymaniem moczu ma 52% z nich, a u 11% kobiet pojawił się problem związany z wypadnięciem narządów. */**
Dlaczego intensywny sport ma wpływ na mięśnie dna miednicy?
Aby nie pojawiły się problemy z nietrzymaniem moczu ciśnienie zamykające zwieracz musi być większe nić ciśnienie wywierane przez mocz.
Przy dużym napięciu brzucha naciska on na pęcherz obciążając zwieracz. Nietrzymanie moczu pojawia się z czasem, gdyż mięśnie zwieracza robią coraz słabsze i coraz mniej wydajne, przez co nie może on utrzymać moczu.
To samo może dotyczyć mięśni podtrzymujących macicę i odbytnicę. Przy powtarzaniu wstrząsów, mięśnie te i ich więzadła rozszerzają się, przez co nieprawidłowo trzymają te narządy, co może powodować ich wypadnięcie.
Jak zadbać o mięśnie Kegla uprawiając sport?
Istnieje wiele rozwiązań, które możesz omówić ze specjalistą: lekarzem lub fizjoterapeutą. Wybierz takie, które dostosujesz do rodzaju uprawianego sportu oraz własnych oczekiwań.
Nie musisz czekać na pierwsze objawy i dolegliwości. Warto zapobiec możliwości ich pojawienia się trenując mięśnie dna miednicy.
*Thyssen HH, Clevin L, Olesen S, Lose G. Urinary incontinence in elite female athletes and dancers. Int Urogynecol J. 2002;13(1):15– 7. **Source : https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/prolapsus-genito-urinaire/comprendre-prolapsus-genital