Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
Pisaliśmy już jak niezwykle ważne są mięśnie dna miednicy u kobiet i mężczyzn. Wszelkiego rodzaje nieprawidłowości w ich działaniu mogą wynikać z osłabienia mięśni, jak i ich nadmiernego napięcia. Mięśnie dna miednicy wpływają na pojawienie się problemów nietrzymania moczu, opadania narządów np. pęcherza lub dolegliwości bólowych np. ból podczas stosunku. Dziś chcemy poruszyć temat sposobów, na jakie możemy te ćwiczenia prowadzić.
Rehabilitacja manualna mięśni dna miednicy
Poprzez badanie dopochwowe fizjoterapeutka uroginekologiczna ocenia pracę mięśni krocza oraz wszelkie bolesne lub bliznowate punkty po porodzie. Bezpośredni kontakt z ciałem jest nadal najskuteczniejszym sposobem poznania jego funkcjonowania. Następnie może stymulować mięśnie, wykonując różne ruchy palcami (rozciąganie, opór, przeciwciśnienie itp.).
ZA
Specjalista jest idealnym gwarantem dobrego wykonania skurczów. Dlatego, gdy pacjentka poznała działanie swoich mięśni przy wsparciu specjalisty, może rozpocząć trening w domu. Doskonałą opcją pracy manualnej w warunkach domowych jest cieszący się ogromną popularnością masażer mięśni dna miednicy, który pozwala m.in. na zastosowanie wibracji w terapii dna miednicy.
PRZECIW
Badanie i stymulacja wykonywana przez specjalistę to nie zabieg, o którym marzą wszystkie kobiety. Powinnaś jednak wiedzieć, że specjaliści są bardzo łagodni i robią wszystko by uczynić to doświadczenie jak najmniej niekomfortowym.
Elektrostymulacja mięśni Kegla
Ta metoda ma na celu stymulację nerwów mięśni krocza przez prąd o lekkim natężeniu w celu wzmocnienia dna miednicy. Prądy te są rozpraszane przez sondę dopochwową. To powoduje mechaniczne skurcze mięśni. Elektrostymulację krocza można wykonać w domu lub u pracownika służby zdrowia.
Zobacz elektrostymulatory dostępne w naszej ofercie.
ZA
Ta metoda, szczególnie odpowiednia w bardzo trudnych przypadkach, pozwala zlokalizować mięśnie dna miednicy. Czasami elektrostymulacja jest pierwszym krokiem w kierunku podejścia do terapii z biofeedbackiem lub dodatkowo, szczególnie w przypadku bardzo słabych mięśni dna miednicy.
PRZECIW
Elektrostymulacja pochwy może być nieprzyjemna dla niektórych kobiet, dlatego w zależności od wrażliwości pacjentki należy dostosować natężenie prądu. Dzięki tej metodzie kobieta nie kurczy mięśni dobrowolnie, dlatego bardzo ważne jest, by uzupełnić tę formę terapii o trening zapewniający skurcze dobrowolne.
Biofeedback w terapii mięśni dna miednicy
Zamiast wskazywać, jakie działania należy podjąć, feedback dostarcza informacji o działaniach, jakie zostały podjęte. Biofeedback to po prostu sprzężenie zwrotne funkcji biologicznej organizmu. Pozwala to użytkownikowi na zidentyfikowanie i zmodyfikowanie funkcji ciała, o której nie wiedział, w celu samokontroli. Biofeedback dostarcza informacji (w postaci sygnału wizualnego lub dźwiękowego) na temat skurczu mięśni dna miednicy. Inaczej mówiąc biofeedback daje wizualny ślad twoich dobrowolnych skurczów mięśni miednicy.
Sygnały te wskazują pacjentce, kiedy należy dobrowolnie skurczyć, a kiedy rozluźnić mięśnie. Koncentrując uwagę na dnie miednicy, kobieta krok po kroku przejmuje kontrolę nad swoim ciałem. Dzięki tej innowacyjnej i opatentowanej technologii wizualizujesz skurcze i postępy.
Przykładem takiego urządzenie jest Emy (dowiedz się więcej)
ZA
Największą zaletą jest to, że biofeedback oferuje trening oparty na skurczach dobrowolnych i pozwala pacjentce naprawdę uświadomić sobie skurcze, zidentyfikować i kontrolować mięśnie. Otrzymuje informacje o swoim skurczu w czasie rzeczywistym i może dostosować swoją aktywność do celów, które musi osiągnąć w poszczególnych ćwiczeniach.
PRZECIW
Istnieje ryzyko zaangażowania niewłaściwej grupy mięśni (brzucha, mięśni brzusznych lub przywodzących) podczas skurczów. Upewnij się, że odpowiednio kurczysz mięsień dna miednicy przed przystąpieniem do tej metody.
Ćwiczenia mięśni Kegla
Trening mięśni dna miednicy można także prowadzić przy użyciu samodzielnych ćwiczeń, oczywiście zaleconych przez specjalistę. Poprzez oddychanie przeponą i klatką piersiową tzn. świadomym wdechu i wydechu oraz pracą w obrębie mięśni dna miednicy można wykonywać ćwiczenia między treningami prowadzonymi inną metodą u specjalisty. Ćwiczenia takie nie tylko wzmacniają, ale uczą także jak rozluźniać dno miednicy.
ZA
Ćwiczenia te są proste i można je wykonać w domu w dowolnym momencie dnia. Wykonując je regularnie, upewniasz się, że masz wpływasz na odpowiednie napięcie mięśni dna miednicy. Poza poprawą napięcia mięśni dna miednicy, regularne wykonywanie tych ćwiczeń przynosi wiele innych korzyści. Oto kilka z nich:
1. Poprawa kontroli nad pęcherzem: treningi mogą pomóc w redukcji częstotliwości oddawania moczu oraz łagodzić objawy nietrzymania moczu.
2. Poprawa życia intymnego: odpowiednio pracujące mMDM mogą pomóc w lepszym ukrwieniu narządów intymnych, co przyczynia się do zdrowia seksualnego i zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom, takim jak suchość pochwy.
3. Poprawa postawy ciała: wzmocnienie mięśni dna miednicy pomaga utrzymać lepszą postawę ciała, co przyczynia się do poprawy ogólnej stabilności.
4. Lepsza stabilność rdzenia: mięśnie Kegla odgrywają ważną rolę w stabilizacji dolnej części kręgosłupa. Ich wzmocnienie może pomóc w zapobieganiu urazom i bólom pleców.
Pamiętaj, że regularność jest kluczem do osiągnięcia pożądanych efektów. Zaleca się wykonywać te ćwiczenia co najmniej kilka razy w tygodniu, aby czerpać pełne korzyści dla zdrowia mięśni dna miednicy.
PRZECIW
Pacjentki często tracą motywację oraz najzwyczajniej w świcie zapominają o ćwiczeniach podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego ważna jest tutaj samodyscyplina i regularność.
Pamiętaj, że artykuł w Internecie nigdy nie zastąpi konsultacji lekarskiej, dlatego o wybranej przez Ciebie metodzie, porozmawiaj ze specjalistą. Jeżeli zauważysz u siebie jakieś dolegliwości wynikające w dna miednicy warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który podpowie jak zadbać o mięśnie dna miednicy i zaleci odpowiednie ćwiczenia mięśni Kegla.