Trener mięśni dna miednicy, którego skuteczność potwierdzono klinicznie
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających trening mięśni dna miednicy. Abyśmy miały pewność co do skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania warto sięgnąć po produkt przebadany klinicznie. Taka właśnie jest Emy! Poniżej prezentujemy wyniki i wnioski z badania przeprowadzonego przy jej wykorzystaniu, którego celem była ocena skuteczności ćwiczeń dna miednicy z użyciem Emy u pacjentek cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Badanie przeprowadzono w Hôpitaux Universitaires de Strasbourg we Francji.
Trener mięśni Kegla - Wstęp do badania klinicznego
Nietrzymanie moczu jest częstym problemem zdrowotnym prowadzącym do znacznego obniżenia jakości życia. 1 na 5 kobiet cierpi na nietrzymanie moczu (1). Trening mięśni dna miednicy jest jednym z pierwszych kroków w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (2). Przeprowadzone wcześniej badania i obserwacje pokazały technologia biofeedback jest skuteczna w łagodzeniu objawów nietrzymania moczu w porównaniu z innymi technikami (3). Trening dna miednicy z urządzeniami do biofeedbacku umożliwia kobietom poznanie swoich mięśni dna miednicy i prowadzenie aktywnego treningu. Ponadto stwierdzono, że korzystanie z aplikacji mobilnej silnie stymuluje zaangażowanie użytkownika w leczenie (4).
Innowacyjny trener mięśni dna miednicy Emy łączy medyczne urządzenie do biofeedbacku z inteligentną aplikacją mobilną. Ćwiczenia oparte są na uznanym schemacie PERFECT (5), aby umożliwić spersonalizowany trening zgodnie z wytycznymi terapeutycznymi. To co doceniają użytkowniczki to możliwość prowadzenia treningów w domowym zaciszu, w intymnej atmosferze.
Trener mięśni dna miednicy - Badanie - Uzyskane wyniki
Jakość życia uległa znacznej poprawie aż u 98% kobiet
93% kobiet zgłosiło duży wpływ na jakość ich życia już po pierwszym miesiącu treningu. Wskaźnik ten wzrósł w okresie badania wynoszącym 3 miesiące do 98% (Fig. 1).
91% pacjentek doświadczyło poprawy w zakresie nietrzymania moczu po treningu z Emy
Pacjentki oceniły swoje ogólne wrażenie poprawy uzyskanej dzięki leczeniu. Po 3-miesięcznym okresie badania 55% określiło swój stan końcowy jako „zdecydowanie lepszy”, 25,5% jako „dużo lepszy”, a blisko 11% jako „nieco lepszy” (Fig. 2).
96% było zadowolonych z ćwiczeń z Emy
Kobiety biorące udział w badaniu wyraziły zadowolenie z użytkowania w odpowiedziach na pytania o urządzenie, jego aplikację mobilną oraz przebieg treningu. Ogólne zainteresowanie treningiem dna miednicy z użyciem Emy oceniono na 4,5 na 5. Oprócz skuteczności, pacjentki doceniły szczególnie zabawny i motywujący charakter gier (Fig. 3).
Częstotliwość i nasilenie objawów nietrzymania moczu zmniejszyły się u 87% kobiet
Objawy nietrzymania moczu u użytkowniczek Emy z czasem uległy znacznemu zmniejszeniu. Większość kobiet zgłaszała mniej objawów już od pierwszego miesiąca treningu. Ogólnie rzecz biorąc, pod koniec okresu badania zaobserwowano średni spadek objawów aż o 60% (Fig. 5).
Wnioski
Badanie to sugeruje, że trening dna miednicy z użyciem Emy jest korzystny z punktu widzenia poprawy jakości życia i zmniejszenia objawów nietrzymania moczu. Nowością i zaletą tej innowacji jest możliwość przeprowadzenia skutecznej rehabilitacji mięśni dna miednicy w warunkach domowych. Kobiety pozytywnie oceniły łatwość użytkowania i zabawną formę treningów, co zwiększało ich motywację. Mało tego niezastąpione okazało się dostosowania indywidualnych sesji treningowych i możliwość śledzenia osobistych postępów.
O badaniu
Materiały i metody: Pięćdziesiąt pięć kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu otrzymało trener Emy, a następnie poproszono je o korzystanie z niego co najmniej pięć razy po dziesięć minut w tygodniu przez okres trzech miesięcy. Na każdej comiesięcznej wizycie pacjentki były proszone o wypełnienie 2 kwestionariuszy oceniających (I) jakość życia oraz (II) częstotliwość i nasilenie objawów nietrzymania moczu. Na ostatniej wizycie pacjentki oceniły swój stan w porównaniu do tego sprzed badania oraz satysfakcję z użytkowania Emy. W sumie badanie ukończyło 52 z 55 pacjentek. Mediana wieku pacjentek to 41 lat.
Poprawa jakości życia
Jakość życia oceniano za pomocą zatwierdzonego na całym świecie kwestionariusza Contilife, oceniając wpływ objawów inkontynencji na codzienną i fizyczną aktywność, ogólne i emocjonalne samopoczucie, obraz siebie i seksualność (6).
- Średnio kobiety zgłaszały wzrost jakości życia o 39% w ciągu 3 miesięcy, z największą poprawą aktywności fizycznej (+65% po 2 miesiącach) i ogólnego samopoczucia (+34% po dwóch miesiącach).
- 93% kobiet zgłosiło najsilniejszą ewolucję w ciągu pierwszego miesiąca treningu z Emy (Fig. 4).
- Na początku badania średni wynik Contilife wynosił 6,6 ± 1,5 punktu. Znaczący wzrost średniego wyniku Contilife stwierdzono w czasie (p<0,001), ze średnim wzrostem o 0,8 +/- 0,1 punktu w każdym miesiącu i wynikiem 9,2 ± 1,0 na ostatniej wizycie (Fig. 4).
Częstotliwość i nasilenie objawów nietrzymania moczu zmniejszyły się od 1. miesiąca stosowania
Nasilenie objawów nietrzymania moczu oceniano za pomocą zatwierdzonego w skali międzynarodowej kwestionariusza ICIQ-SF (7), który indywidualnie ocenia (I) częstotliwość nietrzymania moczu, (II) ilość nietrzymania oraz (III) ogólny wpływ nietrzymania na codzienne życie kobiet.
- Na wizycie początkowej średni wynik ICIQSF wyniósł 10,5 +/- 3,0.
- Stwierdzono istotną różnicę w wyniku ICIQ-SF w czasie (p<0,001) ze średnim spadkiem o 2,2 +/- 0,3 punktu za każdym razem.
- Na ostatniej wizycie po 3 miesiącach zaobserwowano średni wynik 4,2 +/- 4,0.
- W sumie objawy ze strony układu moczowego zmniejszyły się o 60% po trzech miesiącach treningu (Fig. 5).
1. French association of urology / Association francaise de l’urologie: https://www.urologie-sante.fr/campagne-continence
2. Feedback or Biofeedback to Augment Pelvic Floor Muscle Training for Urinary Incontinence in Women: Shortened Version of a Cochrane Systematic Review
Herderschee, R. et al. Neurourol Urodyn 2013
3. Pelvic floor muscle training versus no treatment, or inactive control treatments, for urinary incontinence in women (review). Dumoulin 2018
4. Mobile technologies for the conservative self-management of urinary incontinence: a systematic scoping review. Bernard Int Urogynecol J. 2020.
5. Pelvic Floor Muscle Assessment: The PERFECT Scheme. Laycock, J.; Jerwood. Physiotherapy 2001
6. European Psychometric Validation of the CONTILIFE: A Quality of Life Questionnaire for Urinary Incontinence. Amarenco, G. et al. Eur Urol 2003
7. ICIQ: A Brief and Robust Measure for Evaluating the Symptoms and Impact of Urinary Incontinence. Avery, K. et al. Neurourol Urodyn 2004
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.
Producent: Fizimed SAS | Dystrybutor i podmiot prowadzący reklamę: ELMEDICO Robert Gabrysiak