Wypadanie narządów. Skąd się bierze i jak je rozpoznać?

2020-06-24
Wypadanie narządów. Skąd się bierze i jak je rozpoznać?Obniżenie narządu jest jednym z etapów zaburzeń statyki danego narządu lub innych, sąsiadujących z nim. Przy prawidłowym napięciu mięśni i więzadeł dna miednicy z przodu, zaraz za kością łonową, znajduje się pęcherz moczowy. Tuż nad nim - macica. Natomiast z tyłu - odbytnica. Gdy więzadła i powięzi podtrzymujące narządy miednicy mniejszej tracą na elastyczności, dochodzi do obniżenie przepony miedniczej, co w konsekwencji może prowadzić do opadania (wypadania) macicy, pęcherza moczowego lub odbytnicy. Narządy te oprócz własnych mechanizmów podwieszających są także powiązane między sobą, zatem opadnięcie (wypadnięcie) jednego z nich może pociągać za sobą kolejny połączony z nim więzadłem lub powięzią.

Uznaje się, że w 95% przypadków obniżenia narządów wynika z osłabionego dna miednicy, które może pojawić się po ciąży i porodzie, na skutek nadmiernego obciążania fizycznego, a także złych nawyków.  
OPADANIE PĘCHERZA (CYSTOCELE)

Jednym z rodzajów wypadnięcia jest Cystocele, inaczej mówiąc obniżenie pęcherza moczowego, czyli sytuacja, w której pęcherz opuszcza swoje naturalne położenie i częściowo schodzi do pochwy odkształcając ją od przodu. Ten rodzaj opadania może mieć charakter przejściowy, gdy zareagujemy odpowiednio szybko. W większości przypadków opadanie pęcherza pierwszego stopnia odpowiednio dobrane i systematycznie wykonywanie ćwiczenia oraz wyeliminowanie szkodliwych nawyków ruchowych podczas wykonywania codziennych czynności są zazwyczaj wystarczające.

Pierwsze objawy jakie daje wypadanie pęcherza to uczucie ciężkości miednicy lub pochwy. Dolegliwość ta może być wykryta w większości przypadków podczas standardowego badania ginekologicznego.


Do przyczyn wywołujących opadanie pęcherza należy ciąża i poród, nadwaga, częste zaparcia, intensywne ćwiczenia obciążające mięśnie dna miednicy, do których można zaliczyć bieganie, tenis, squash.


OPADANIE MACICY (PROLAPSUS)

Prolapsus to inaczej mówiąc obniżenie macicy, która schodzi do pochwy odkształcając ją od góry. Często kobiety nie zdają sobie sprawy z pojawienia się problemu, gdyż w początkowym etapie zmiany bywają bezobjawowe. Natomiast pojawiające się w późniejszej fazie symptomy, takie jak bóle w podbrzuszu i okolicy krzyża, uczucie przepełnienia układu moczowego lub płciowego, uczucie parcia, a także zaburzenia wypróżniania się, nie kojarzą z tą nieprawidłowością.

Opadanie macicy może pojawić się w przypadku:
  • uszkodzenia aparatu podporowego i wieszadłowego
  • uszkodzenia nerwów miednicznych i sromowych
  • zmian w strukturze tkanki łącznej (wiotkość tkanki)
Do powyższych stanów może dojść podczas porodów, a także przy ciężkiej pracy fizycznej wymagającej dźwigania, pracy w pozycji stojącej, przewlekłego kaszlu, czy zmian zachodzących w ciele kobiety podczas menopauzy.

OPADANIE ODBYTNICY (RECTOCELE)

Pora na ostatni ze wspomnianych na wstępnie narządów. Odbytnica. Jej opadanie określa się jako Rectocele. Przyczyny, dla których niektóre kobiety cierpią na opadania, wypadanie odbytnicy, nie są do końca jasne. Istnieje jednak kilka typowych powodów, które należy mieć na względzie:
  • poród, podczas którego może dojść do zerwania przyczepów więzadłowych narządów miednicy
  • przewlekłe zaparcia - powtarzane naciski, które są wywierane podczas zaparcia, mogą osłabić krocze
  • zmiany hormonalne - podobnie jak przy opadaniu macicy, pojawiają się głównie podczas menopauzy i powodują osłabienie tkanek mięśni dna miednicy
Osoba cierpiąca na wypadanie odbytnicy odczuwa coraz większą bolesność podczas wypróżniania, a także świąd, uczucie parcia lub nietrzymanie stolca. Często symptomy te nie są wiązanie w opadaniem narządu.

SPOSOBY POMOCY

W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości możesz zdecydować się na różne formy leczenia. Opadanie pęcherza, macicy oraz odbytnicy można leczyć za pomocą rehabilitacji. Przede wszystkim musisz być świadoma pracy mięśni swojej miednicy. Ćwiczenia mięśni dna miednicy wzmocnią ścianę pochwy oraz umożliwią lepsze trzymanie narządów w ich prawidłowym ułożeniu. Istnieje wiele skutecznych, sprawdzonych w warunkach klinicznych rozwiązań, które zmotywują Cię do pracy i pozwolą osiągnąć oczekiwane wyniki. Co najważniejsze, nie są one zarezerwowane tylko dla kobiet po porodzie lub dla pań przechodzących menopauzę. Wzmocnienie mięśni dna miednicy, często pozwala uniknąć operacji w leczeniu opadania narządów. Możesz zdecydować się na terapię pod okiem specjalisty lub skorzystać z dostępnych narzędzi, które pozwolą na komfortowy trening w zaciszu domowym

Możesz skorzystać z rozwiązań takich jak:
Pamiętaj! Jeżeli stadium opadania (wypadania) jest zaawansowane, wymaga konsultacji ze specjalistą, który oceni stan narządów, więzadeł i powięzi oraz wskaże najlepszy sposób leczenia. Jeżeli po przeczytaniu artykułu masz podejrzenia co do opadania narządów, umów się na spotkanie ze specjalistą, który doradzi Ci w sprawie odpowiedniego leczenia.

Gdy problem Cię nie dotyczy to bardzo dobrze! Aby uniknąć tych przykrych dolegliwości w przyszłości, pamiętaj o profilaktyce. Już teraz warto wdrożyć zasady zdrowego trybu życia oraz właściwe nawyki podczas wykonywania codziennych czynności.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 1103 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Polecam. W pełni profesjonalne podejście !
2024-05-26
Szybka wysyłka;super produkt
pixel