Wysiłkowe nietrzymanie moczu - leczenie
Jest to dolegliwość polegająca na niekontrolowanym popuszczaniu moczu, bez towarzyszącego uczucia parcia na pęcherz, podczas wykonywania działań, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, takich jak kichanie, śmianie się czy kaszel, a także podczas wysiłku fizycznego, czy nawet przy zmianie pozycji leżącej.
Jest to częsty problemem, zwłaszcza u kobiet. Może być spowodowany osłabieniem mięśni dna miednicy lub osłabieniem zwieracza cewki moczowej. Dodatkowo do wystąpienia objawów mogą przyczynić się także inne czynniki.
Jak dochodzi do wysiłkowego nietrzymania moczu?
W trakcie powyższych czynności mięśnie brzucha napinają się i dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Jeżeli mięśnie dna miednicy pracują prawidłowo, utrzymują cewkę moczową oraz dolną część pęcherza we właściwym miejscu i sprawiają, że mocz pozostaje w pęcherzu. Poprawne funkcjonowanie mięśni dna miednicy jest kluczowe dla utrzymania cewki moczowej oraz dolnej części pęcherza w odpowiedniej pozycji. Jeśli mięśnie te są osłabione lub uszkodzone, mogą pojawić się następujące problemy: wypadanie narządów miednicy, inkontynencja lub inne problemy z oddawaniem moczu.
Osoby z wysiłkowym nietrzymaniem moczu mogą doświadczać nie tylko fizycznych, ale także psychologicznych i społecznych problemów. Mogą czuć wstyd, lęk lub frustrację z powodu niezdolności do kontrolowania swojego ciała. Ponadto, może to prowadzić do unikania aktywności fizycznej i społecznej, co wpływa na ogólną jakość życia.
Jaka jest przyczyna wysiłkowego nietrzymania moczu?
Przyczyna dolegliwości mogą być następujące czynniki:
1. Ciąża i poród: Ciąża wywiera duży nacisk na mięśnie, a poród może spowodować ich uraz i osłabić funkcjonowanie.
2. Otyłość: Nadmierna masa ciała może wpływać na osłabienie mięśnie miednicy mniejszej.
3. Przewlekłe zaparcia: Częste napinanie mięśni brzucha podczas zaparć może powodować nadmierne obciążenie mięśni Kegla, prowadząc do popuszczania.
4. Okres menopauzy: Wraz z wiekiem mięśnie mogą się osłabiać naturalnie, co zwiększa ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu.
5. Chirurgia ginekologiczna: Niektóre zabiegi chirurgiczne, takie jak usunięcie macicy (histerektomia), mogą uszkodzić mięśnie i wpłynąć na pojawienie się problemy z utrzymaniem moczu u pacjentki.
6. Przeciążenie mięśni: Nadmierne i częste podnoszenie ciężkich przedmiotów lub wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych może nadmiernie obciążać mięśnie i prowadzić do ich osłabienia.
Problem ten może być również dziedziczny, a czynniki takie jak palenie tytoniu i przewlekłe zapalenie dróg moczowych mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tego schorzenia.
Jak objawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu mogą obejmować:
- popuszczanie przy kaszlu
- wypływ moczu przy śmianiu
- nietrzymanie moczu przy aktywności fizycznej
- wydostawanie się niewielkich ilości moczu - w początkowej fazie występowania problemu
- nietrzymanie moczu bez wyraźnego parcia
- wpływ na jakość życia
Rodzaje (stopnie) wysiłkowego nietrzymania moczu
Wyróżniamy trzy stopnie:
1. stopień - przy niewielkim wysiłku np. podnoszeniu ciężkich zakupów czy przy kichaniu
2. stopień - podczas lekkich aktywności takich jak podskok, wejście na schody, schylanie się
3. stopień - w pozycji siedzącej lub leżącej, przy niewielkiej zmianie pozycji ciała np. obracanie się w łóżku.
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu ntm jest jak najbardziej możliwe. Dlatego nie przekładaj konsultacji ze specjalistą i rozpocznij terapię. Zawsze warto skonsultować się z specjalistą, aby zidentyfikować przyczynę problemu i poznać możliwości leczenia.
Istnieją różne metody leczenia nietrzymania moczu, w zależności od sprawności pacjenta i nasilenia objawów. Leczenie może obejmować zmianę stylu życia, taką jak unikanie wywołujących problem czynników lub wzmacnianie mięśni dna miednicy poprzez ćwiczenia Kegla.
Regularne ćwiczenia mięśni Kegla i zalecona terapia (np. elektrostymulacja czy biofeedback) mogą pomóc w utrzymaniu ich siły i elastyczności, co przyczynia się do zapobiegania takim problemom.
W niektórych przypadkach, gdy objawy są poważne i nie reagują na inne metody leczenia, może być konieczne leczenie operacyjne (leczenie chirurgiczne).
Stabilizator pęcherza Contrelle
Jeżeli doświadczasz mimowolnego popuszczania moczu podczas biegania, śmiechu czy kichania, zapewne czujesz się niekomfortowe i obawiasz się tych sytuacji, w których może pojawić się problem. Już teraz możesz wpłynąć na poprawę jakości swojego życia. Nie musisz ograniczać swojej aktywności fizycznej czy rezygnować ze spotkań towarzyskich.
Stabilizator pęcherza moczowego Contrelle to przebadany kliniczne produkt przeznaczony do zmniejszenia lub zatrzymywania wycieków moczu z pęcherza spowodowanych wysiłkowym nietrzymaniem moczu (WNM). Contrelle przywraca szyi pęcherza moczowego oraz cewce naturalną pozycję, poprawiając Twoje samopoczucie i komfort życia w codziennych czynnościach. Contrelle działa poprzez delikatne naprężenie mięśni, co powoduje ich wzmocnienie i przywrócenie do właściwej pozycji.
Dodatkowym atutem Contrelle jest fakt, że może być stosowane przez osoby w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy jesteś młodą czy starszą kobietą, Contrelle może pomóc Ci poprawić jakość życia. Dzięki przywróceniu naturalnej pozycji szyi pęcherza oraz cewki, będziesz mogła cieszyć się większą swobodą w codziennych czynnościach i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Wniosek jest prosty - Contrelle to innowacyjne rozwiązanie, które pomaga zapobiegać dolegliwościom związanym z pęcherzem moczowym oraz cewką moczową. Dzięki niemu możesz poprawić swoje samopoczucie i komfort życia. Nie musisz już więcej cierpieć z powodu problemów z popuszczaniem.
Contrelle stanowi doskonałą alternatywę dla produktów takich jak: tampon podpierający.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.
Producent: VIVECA BIOMED LTD | Upoważniony przedstawiciel: CS LIFESCIENCES EUROPE LTD | Dystrybutor i podmiot prowadzący reklamę: ELMEDICO Robert Gabrysiak