Ćwiczenia mięśni dna miednicy - dlaczego są potrzebne?

2020-02-20
Ćwiczenia mięśni dna miednicy - dlaczego są potrzebne?

Mięśnie dna miednicy mniejszej pełnią niezwykle ważną rolę, dlatego nie należy lekceważyć ich treningu. Niezależnie od tego czy rehabilitujesz swoje mięśnie w okresie poporodowym, w czasie menopauzy, czy w celu zwiększenia przyjemności seksualnej - ćwiczenia te są niezwykle ważne. Rehabilitacja mięśni jest istotna we wszystkich wymienionych przypadkach.

W okresie poporodowym pomaga w powrocie do formy, poprawiając stan mięśni, które zostały osłabione przez ciążę i poród.

W czasie menopauzy ćwiczenia te są ważne, ponieważ hormonalne zmiany w organizmie mogą prowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy, co może prowadzić do nietrzymania moczu i innych nieprzyjemnych objawów. Wykonywanie regularnych ćwiczeń mięśni dna miednicy może skutecznie zapobiegać tym problemom lub łagodzić ich objawy.

Ponadto, wzmocnienie mięśni dna miednicy może zwiększyć przyjemność seksualną, ponieważ pozwala na lepszą kontrolę nad mięśniami, co może prowadzić do silniejszych doznań podczas stosunku. Bez względu na cel, ćwiczenia te są niezwykle ważne dla zdrowia i dobrej kondycji mięśni dna miednicy. 

Po co ćwiczyć mięśnie Kegla?

Mięśnie dna miednicy to zestaw mięśni umiejscowionych w miednicy od przodu do tyłu. Te ostatnie można porównać do hamaka, który otacza i wspiera nasze narządy. W rezultacie może być obciążony podczas niektórych wydarzeń, takich jak poród lub aktywność fizyczna, co może osłabić dno miednicy. Osłabienie mięśni miednicy sprawia, że nie pracują one prawidłowo, powodując wiele dolegliwości takich jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, wypadanie narządów, a także ból w obrębie miednicy np. bolesne współżycie czy brak przyjemności podczas zbliżenia. Dlatego ważne jest dbać o mięśnie Kegla każdego dnia, nawet gdy nie dolegają nam żadne poważne dolegliwości.

Fizjoterapia mięśni dna miednicy jest rozwiązaniem dla osób z powyższymi problemami, a także dla chcących zapobiec ich wystąpieniu u siebie w przyszłości. Trening mięśni dna miednicy może przybierać różne formy od terapii manualnej, przez biofeedback stosując do tego trener mięśni dna miednicy połączony z aplikacją mobilną, po elektrostymulację przy użyciu elektrostymulatora na nietrzymanie moczu. Może być prowadzona przez położną, fizjoterapeutę, a  także w domowym zaciszu.

Nietrzymanie moczu a trening mięśni dna miednicy

Nietrzymanie moczu leczenie

Nietrzymanie moczu jest bardzo częstym zaburzeniem występującym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jest ono definiowane jako występowanie mimowolnych wycieków moczu z pęcherza moczowego. Skurcz zwieraczy reguluje otwieranie i zamykanie różnych kanałów (cewki moczowej, pochwy i odbytu). W przypadku pęcherza dno miednicy reguluje zamknięcie cewki moczowej, aby zapobiec wyciekaniu moczu. Ta siła musi być większa niż jakakolwiek inna, która naciska na pęcherz. Przecieki pojawiają się, gdy dno miednicy nie jest wystarczająco silne. W takim przypadku zwieracza nie można poprawnie zamknąć.
 
Wyciek moczu może wystąpić z wielu powodów np. po porodzie lub w okresie menopauzy. Aby zapobiec temu problemowi, niezbędne jest trenowanie dna miednicy przez całe życie. Wycieku moczu można łatwo uniknąć, wykonując ćwiczenia już przed porodem. Pacjentka jest wówczas świadoma swojego ciała i wie, jak je kontrolować.

Trening mięśni Kegla a życie intymne

Trening kegla a życie intymne

Dno miednicy odgrywa ważną rolę podczas stosunku. Podczas fazy przed orgazmem wymagane jest odpowiednie napięcie mięśni, które zapewnia wzrost odczuć podczas aktu, ale dopiero ich rozluźnienie powoduje orgazm. Dlatego umiejętność kontroli mięśni dna miednicy jest gwarancją intensywnych doznań. Słabe mięśnie dna miednicy zmniejszają odczucia podczas stosunku. Słabe mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do zmniejszenia odczuć podczas stosunku seksualnego. To dlatego, że te mięśnie są zaangażowane w dobre czucie i kontrolę seksualną. Jeśli są zbyt słabe, mogą nie być w stanie zapewnić wystarczającego napięcia i kontrakcji podczas stosunku, co może prowadzić do zmniejszenia intensywności odczuwania bodźców seksualnych. 

Z drugiej strony, zbyt napięte mięśnie dna miednicy mogą powodować ból podczas stosunku. Nadmiernie napięte mięśnie mogą utrudniać penetrację i wywoływać dyskomfort lub ból podczas zbliżenia. To zjawisko może być występowaniem choroby zwanej dyspareunią - przewlekłego lub nawracającego bólu podczas stosunku seksualnego.

Ważne jest, aby mieć umiarkowane napięcie i siłę mięśni dna miednicy, aby osiągnąć optymalną przyjemność seksualną i uniknąć bólu lub dyskomfortu. W przypadku wystąpienia jednego z tych problemów, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutą specjalizującym się w zdrowiu seksualnym, którzy mogą doradzić odpowiednie ćwiczenia i terapie, aby poprawić siłę i elastyczność mięśni dna miednicy. 

Poprawa mięśni Kegla po ciąży i porodzie

Poprawa mięśni kegla po porodzie

Nacisk macicy i pęcherza na dno miednicy, nieprawidłowe przygotowanie mięśni dna do porodu, a także nacięcie krocza może w dużym stopniu wpłynąć na ich dno miednicy i pojawienie się trudności z powrotem do normalnego stanu. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozluźniać dno miednicy podczas ciążyUłatwi to przejście dziecka przez kanał rodny Podczas ciąży, rosnący płód wywiera nacisk na mięśnie i tkanki wokół dna miednicy, co może utrudniać przejście dziecka przez kanał rodny podczas porodu. 

Rozluźnienie mięśni dna miednicy można osiągnąć poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń Kegla. Aby mieć pewność co do prawidłowości wykonywanego treningu, warto skonsultować się z fizjoterapeutką uroginekologiczną, która dobierze odpowiedni rodzaj ćwiczeń. Ponadto, regularne wykonywanie ćwiczeń Kegla w trakcie ciąży zapobiega problemom z mięśniami dna miednicy po porodzie, takim jak nietrzymanie moczu.

Wypadanie narządów 

Wypadanie narządów

Wypadnięcie narządów miednicy mniejszej u kobiet to zaburzenia, którym można zapobiec wyczuwając już pierwsze symptomy. Tak, wypadnięcie narządów miednicy mniejszej (takie jak pęcherz, macica lub odbytnica) u kobiet może zapobiec przez wcześniejsze zidentyfikowanie i leczenie pierwszych objawów. 

Objawy opadania mogą obejmować uczucie ciężkości lub dyskomfortu w dolnej części brzucha, uczucie ucisku w miednicy, problemy z oddawaniem moczu lub stolcem, ból podczas stosunku seksualnego, a nawet wyczuwalne opadanie organów między nogami.

Jeśli kobieta doświadcza takich objawów, powinna skonsultować się ze specjalistą, który może zdiagnozować wypadnięcie narządów miednicy i zaproponować odpowiednie leczenie. Możliwości terapeutyczne obejmują ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, które pomagają wzmocnić tkanki i mięśni.

Ważne jest, aby kobiety zdawały sobie sprawę, że wypadnięcie narządów miednicy nie jest czymś, czego powinny się wstydzić, i że istnieją skuteczne metody leczenia. Wczesne wykrycie i leczenie objawów mogą pomóc w zapobieganiu dalszemu pogorszeniu się lub nawrotom tej dolegliwości.  

Nie zwlekaj z decyzją o podjęciu leczenia. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej na nowo zaczniesz cieszyć się życiem. 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 1026 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
obsługa bardzo dobra i szybka
2024-04-09
Przebieg zamówienia bardzo dobry.
pixel