Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy po ciąży i porodzie?
Rehabilitacja dna miednicy po ciąży i porodzie
Wiele kobiet nie myśli o treningu mięśni Kegla po porodzie. Często z braku czasu oraz siły, a często dlatego, że po prostu nie wie, że ciąża i poród wpłynęły na funkcjonowanie mięśni. Dno miednicy utrzymuje ciężar dziecka przez cały okres ciąży. Dodatkowo u kobiet, które urodziły siłami natury, krocze zostało rozszerzone podczas przejścia dziecka. Ten ogromny wysiłek wpływa na pracę mięśni, dlatego zadbanie o nie jest niemal obowiązkowym zadaniem po porodzie. Nie ma znaczenie czy był to poród naturalny czy cesarskie cięcie.
Czy powinno się przygotować mięśnie dna miednicy do porodu?
Warto jest trenować mięśnie Kegla już przed ciążą, a także w czasie ciąży. Pomoże to przygotować mięśnie do wyzwania, jakim jest utrzymywanie przez kilka miesięcy ciężaru dziecka. Mięśnie Kegla są ważne dla utrzymania mocnych i elastycznych mięśni dna miednicy, które odgrywają kluczową rolę podczas ciąży i porodu. Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla może pomóc wzmocnić te mięśnie, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka dysfunkcji dna miednicy.
Ponadto, dobre wzmocnienie mięśni Kegla może ułatwić proces porodu, gdyż pomaga kontrolować napięcie i rozluźnianie mięśni dna miednicy podczas skurczów porodowych. Może to skrócić czas trwania porodu oraz zmniejszyć ryzyko poważniejszych uszkodzeń podczas porodu.
Należy pamiętać, że ćwiczenia mięśni Kegla są bezpieczne i korzystne dla większości kobiet, niezależnie od tego, czy są w ciąży czy nie. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny ćwiczeń zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia.
Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy po ciąży i porodzie?
Czy trening mięśni dna miednicy po porodzie należy prowadzić od pierwszych dni? W żadnym wypadku. Przez pierwsze 6 tygodni po porodzie jest zalecane, aby nie uprawiać sportów, które mogą powodować ucisk w jamie brzusznej lub wywierają duży nacisk na krocze (jogging, tenis, jazda konna itp.), a także unikać przenoszenia ciężkich ładunków. Jeśli jednak jesteś zainteresowana praktyką jogi poporodowej może ona być interesującym podejściem do ponownego połączenia się ze swoim ciałem oraz stanowić odpowiednie ćwiczenia po porodzie. Sesje te mogą być również doskonałym przygotowaniem do rehabilitacji mięśni dna miednicy.
Pamiętaj, że połóg to czas regeneracji i odpoczynku.
Po czym poznać, że mam problem z mięśniami Kegla po ciąży i porodzie?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu po ciąży i porodzie
Kichnięcie, śmiech, lekki kaszel powoduje, że na Twojej bieliźnie pojawia się kilka kropel moczu? Są to pierwsze oznaki problemów z utrzymaniem moczu. Gdy zareagujesz już teraz, masz szansę na szybką poprawę. Wystarczy kilka spotkań z fizjoterapeutą połączonych z ćwiczeniami mięśni Kegla wykonanych przy użyciu dedykowanych do tego rozwiązań.
Dobrą opcją terapii jest elektrostymulacja przy użyciu elektrostymulatora mięśni dna miednicy, a także zastosowanie technik biofeedback przy użyciu trenera połączonego z aplikacją mobilną.
Codzienny trening możesz wspierać stosowaniem stabilizatora pęcherza moczowego Contrelle, który doskonale zabezpiecza przez wysiłkowym nietrzymaniem moczu np. podczas aktywności fizycznej.
Naglące nietrzymanie moczu po ciąży i porodzie
Coraz trudniej jest Ci powstrzymać chęć oddania moczu po porodzie, a pobyt w każdym nowy miejscu rozpoczynasz od lokalizacji toalety? Oznacza to, że masz skłonność do występowania naglącego nietrzymania moczu. Bez obaw. W tym wypadku powinno pomóc kilka spotkać ze specjalistą oraz nauka prawidłowego napinania mięśni dna miednicy mniejszej. Możesz wykonywać te ćwiczenia stojąc w korku, myjąc zęby czy oglądając ulubiony serial.
Opadania narządów rodnych
Masz uczucie ciężkości w dolnej części brzucha. Nie lekceważ tych objawów. Może być to pierwszy symptom wypadnięcia narządów rodnych np. macicy lub odbytu. Ćwiczenia pozwolą na prawidłowe napinanie mięśni dna miednicy, co przede wszystkim pomoże uniknąć opadania narządów. Skonsultuj się z lekarzem i rozpocznij wykonywanie ćwiczeń.
Ból podczas stosunku
Powrót do aktywności seksualnej po porodzie to często źródło stresu. Ćwicząc mięśnie dna miednicy odzyskasz kontrolę nad tą częścią ciała, a co za tym idzie wzrośnie Twoja pewność siebie. Dodatkowo wzmocnisz mięśnie dna miednicy, których osłabienie może zmniejszać odczucia podczas stosunku lub rozluźnisz zbyt napięte, które mogą być powodem pojawienie się bólu podczas zbliżenia.
Jeżeli dotyczy Cię jeden z wymienionych wyżej problemów. Nie stresuj się. Umów się na spotkanie ze specjalistą: lekarzem, położną lub fizjoterapeutą, który sprawdzi napięcie mięśni i dobierze odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia na mięśnie Kegla: ćwiczenia samodzielne, elektrostymulacja, urządzenia z biofeedbackiem, ciężarki, trener mięśni dna miednicy. Wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie!
Rehabilitacja mięśni Kegla po cesarskim cięciu
Nie tylko stan po porodzie siłami natury wymaga pomocy specjalisty. Cięcie cesarskie nie zwalnia od wizyty u specjalisty. Mięśnie dna miednicy zostały osłabione ponieważ przez 9 miesięcy utrzymywały ciężar dziecka, dlatego bez względu na rodzaj porodu, wizyta kontrolna u położnej lub fizjoterapeuty jest Ci bardzo potrzebna.