Nietrzymanie moczu objawy i leczenie
Bez względu na wiek czy sytuację osobistą, w pewnym momencie życia każda kobieta może mieć problemy związane z nietrzymanie moczu. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie dotyczy to „tylko” starszych kobiet i młodych mam. U kobiet nietrzymanie moczu może pojawić się w dowolnym momencie ich życia. Jest wiele czynników, które wpływają na tę dolegliwość: aktywność fizyczna, menopauza, szybki przyrost masy ciała itp Ale jedno jest pewne, istnieje też wiele rozwiązań, które pomogą w leczeniu nietrzymania moczu.
Kiedy należy dbać o mięśnie dna miednicy?
Ciąża a mięśnie Kegla
Nacisk macicy i pęcherza na dno miednicy, nieprawidłowe przygotowanie mięśni dna do porodu, a także nacięcie krocza może w dużym stopniu wpłynąć na ich osłabienie i pojawienie się trudności z powrotem do normalnego stanu. Dlatego każda kobieta po porodzie, czy to siłami natury, czy przez cięcie cesarskie, powinna omówić stan mięśni dna miednicy z fizjoterapeutą lub położną. Następnie, jeżeli jest konieczność, powinna wybrać rozwiązanie pozwalające jej na przeprowadzenie codziennych treningów mięśni dna miednicy.
Wpływ menopauzy na mięśnie Kegla
Menopauza to etap w życiu kobiety, podczas którego powinna w szczególny sposób zadbać o mięśnie dna miednicy. Często po menopauzie obserwujemy pojawienie się mniej lub bardziej silnych wycieków moczu. Aby uniknąć operacji lub zaawansowanego leczenia, zaleca się rozpoczęcie sesji rehabilitacji mięni przy pierwszych oznakach wycieku moczu lub grawitacji miednicy.
Sport a mięśnie dna miednicy
Niektóre dyscypliny sprzyjają pojawianiu się wycieków moczu np/ jazda konna, zumba, cross-fit, czyli rodzaje aktywności, które powodują coś w rodzaju "wstrząsów". Należy pamiętać, że kobieta cierpiąca na nietrzymanie moczu podczas aktywności fizycznej może być zniechęcona pomysłem uprawiania swojego ulubionego sportu. Praktyka ćwiczeń Kegla oprócz sesji sportowych może pomóc w zapobieganiu wyciekowi moczu w przyszłości.
Jak dochodzi do nietrzymania moczu?
Nietrzymanie moczu jest bardzo częstym zaburzeniem występującym u kobiet. Nietrzymanie moczu jest definiowane jako występowanie mimowolnych wycieków moczu przez cewkę moczową.
Skurcz zwieraczy reguluje otwieranie i zamykanie różnych kanałów (cewki moczowej, pochwy i odbytu). W przypadku pęcherza dno miednicy reguluje zamknięcie cewki moczowej, aby zapobiec wyciekaniu moczu.Ta siła musi być większa niż jakakolwiek inna, która naciska na pęcherz. Przecieki pojawiają się, gdy dno miednicy nie jest wystarczająco silne. W takim przypadku zwieracza nie można poprawnie zamknąć.
Wyciek moczu może wystąpić z wielu powodów np. po porodzie lub w okresie menopauzy. Aby zapobiec temu problemowi, niezbędne jest trenowanie dna miednicy przez całe życie.
Rodzaje nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu jest bardzo częstym zaburzeniem, głównie kobiet. Nietrzymanie moczu jest definiowane jako występowanie mimowolnych wycieków moczu przez cewkę moczową. Istnieją 3 główne formy:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Nietrzymanie stresu jest spowodowane wysiłkiem fizycznym, kaszlem, kichaniem lub śmiechem: ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta ponad intensywność zamykania zwieracza. Gdy krocze jest osłabione, ciśnienie to przekracza intensywność zamykania zwieracza i prowadzi do mimowolnego wycieku moczu .
Ta niewydolność mięśni dna miednicy jest często konsekwencją porodu, ale może być również związana z nadwagą lub niedoborem hormonalnym podczas menopauzy. Jest to najczęstszy rodzaj nietrzymania moczu występujący u kobiet (51,3% przypadków).
Naglące nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu charakteryzuje się mimowolną utratą moczu, poprzedzoną pilną i niekontrolowaną potrzebą oddania moczu, bez czasu na przejście do łazienki. Naglące nietrzymanie moczu może być wywołane przez zimno, puszczanie wody np. do zmywania lub zw. objaw „klucza w zamku”. Jest to najrzadziej spotykany rodzaj nietrzymania moczu (16,8% przypadków nietrzymania moczu).
Mieszane nietrzymanie moczu
Istnieją również postacie mieszane, które wiążą nietrzymanie ze stresem lub występującymi schorzeniami. Około jedna na trzy kobiety (31,9% przypadków) z wyciekami moczu cierpi na mieszane nietrzymanie moczu.
Bez względu na rodzaj nietrzymanie moczu, wiedz, że istnieją rozwiązania, które mają za zadanie pomóc Ci przy tej dolegliwości! Nie zwlekaj!