Nietrzymanie moczu objawy i leczenie

2020-02-06
Nietrzymanie moczu objawy i leczenie

Nietrzymanie moczu dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn, ale zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Bez względu na wiek czy sytuację osobistą, w pewnym momencie życia każda kobieta może mieć problem nietrzymanie moczu. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie dotyczy to „tylko” starszych kobiet  i młodych mam. Nietrzymanie moczu u kobiet może pojawić się w dowolnym momencie ich życia. Do przyczyn nietrzymania moczu może należeć: aktywność fizyczna, menopauza, szybki przyrost masy. Bardzo często czynnikiem wywołującym wycieki moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy itp Ale jedno jest pewne, istnieje też wiele rozwiązań, które pomogą w leczeniu nietrzymania moczu.

Co to jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest definiowane jako występowanie mimowolnych wycieków moczu przez cewkę moczową. Skurcz zwieraczy reguluje otwieranie i zamykanie różnych kanałów (cewki moczowej, pochwy i odbytu). W przypadku pęcherza dno miednicy reguluje zamknięcie cewki moczowej, aby zapobiec wyciekaniu moczu. Ta siła musi być większa niż jakakolwiek inna, która naciska na pęcherz.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Do wycieku moczu dochodzi, gdy dno miednicy nie jest wystarczająco silne. W takim przypadku zwieracza nie można poprawnie zamknąć.

Wyciek moczu może wystąpić z wielu powodów np. po porodzie lub w okresie menopauzy. Aby zapobiec temu problemowi, niezbędne jest dbanie o dno miednicy przez całe życie. 

Oto niektóre z najczęściej występujących przyczyn:
1. Osłabienie mięśni dna miednicy: Mięśnie dna miednicy są odpowiedzialne za kontrolowanie przepływu moczu. Osłabienie tych mięśni, które może być spowodowane ciążą, porodem, starzeniem się, otyłością lub brakiem aktywności fizycznej, może prowadzić do nietrzymania moczu.
2. Uszkodzenie nerwów: Uszkodzenie nerwów, zwłaszcza nerwów kontrolujących funkcję pęcherza moczowego, może spowodować trudności w utrzymaniu moczu. Takie uszkodzenie nerwów może być wynikiem urazu, choroby, takiej jak cukrzyca, czy też zabiegów chirurgicznych.
3. Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego: Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego może prowadzić do nietrzymania moczu ze względu na podrażnienie i osłabienie mięśni pęcherza.
4. Zaburzenia hormonalne: Zmniejszenie poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenów u kobiet w okresie menopauzy, może prowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy i wystąpienia nietrzymania moczu.
5. Niektóre leki i substancje: Niektóre leki, takie jak leki moczopędne, leki antycholinergiczne lub leki na nadciśnienie, mogą spowodować nietrzymanie moczu jako skutek uboczny.
6. Inne czynniki: Istnieje wiele innych czynników, które mogą przyczynić się do nietrzymania moczu, takich jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadmierne spożywanie kofeiny lub problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja czy stres.

Typy nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest bardzo częstym zaburzeniem, głównie kobiet. Nietrzymanie moczu jest definiowane jako występowanie mimowolnych wycieków moczu przez cewkę moczową. Nietrzymanie moczu może mieć następujące formy:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Nietrzymanie stresu jest spowodowane wysiłkiem fizycznym, kaszlem, kichaniem lub śmiechem: ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta ponad intensywność zamykania zwieracza i następuje niekontrolowany wyciek moczu. Gdy krocze jest osłabione, ciśnienie to przekracza intensywność zamykania zwieracza i prowadzi do  mimowolnego oddawania moczu . 

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu jest to często konsekwencja porodu, ale może być również związane z nadwagą lub niedoborem hormonalnym podczas menopauzy. Jest to najczęstszy rodzaj nietrzymania moczu występujący u kobiet (51,3% przypadków).


Naglące nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu charakteryzuje się mimowolną utratą moczu, poprzedzoną niepohamowaną potrzebą oddania moczu, bez czasu na przejście do łazienki. Naglące nietrzymanie moczu może być wywołane przez zimno, puszczanie wody np. do zmywania lub zw. objaw „klucza w zamku”. Osoba zmagająca się z tą dolegliwością odczuwa potrzebę natychmiastowego oddania moczu. Jest to najrzadziej spotykany rodzaj nietrzymania moczu (16,8% przypadków nietrzymania moczu).

Mieszane nietrzymanie moczu
Istnieją również postacie mieszane, które wiążą nietrzymanie ze stresem lub występującymi schorzeniami. Około jedna na trzy kobiety (31,9% przypadków) z wyciekami moczu cierpi na mieszane nietrzymanie moczu.

Jakie są objawy nietrzymania moczu?

Objawy nietrzymania moczu obejmują nagłe, niekontrolowane wycieki moczu, częste oddawanie moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, trudności w utrzymaniu moczu podczas kaszlu, kichania lub wysiłku fizycznego, uczucie niewystarczającego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu, częste infekcje dróg moczowych. 

Czy nietrzymanie moczu da się wyleczyć? Czyli skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu.

Jedną z najskuteczniejszych form leczenia jest fizjoterapia uroginekologiczna, która obejmuje szereg różnych metod terapeutycznych pomagających pacjentom wzmocnić mięśnie dna miednicy i poprawić kontrolę nad pęcherzem.

Głównym zadaniem jest praca nad właściwym działaniem mięśni dna miednicy. Polega ona na świadomym skurczu i relaksowaniu mięśni w celu wzmocnienia ich siły i wytrzymałości w przypadku ich osłabienia, a także umiejętności rozluźniania przy zbyt dużym napięciu. Trening Kegla może być wykonywany samodzielnie pod nadzorem terapeuty, a następnie, po otrzymaniu zaleceń oraz dobraniu odpowiedniej formy treningu i ćwiczeń mięśni dna miednicy, w warunkach domowych. Może być również stosowany w połączeniu z innymi terapiami.

Do technik stosowanych w fizjoterapii uroginekologicznej zalicza się pracę manualną, elektrostymulację przy użyciu elektrostymulatora na nietrzymanie moczu czy biofeedback przy użyciu specjalnych narzędzi jak np. trenera mięśni dna miednicy Emy.

Terapia uroginekologiczna może być również wspomagana przez zmiany stylu życia, takie jak kontrola spożywania płynów, unikanie substancji drażniących dla pęcherza takich jak alkohol i kofeina oraz regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ważne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała i unikanie przewlekłego zaparcia. Dodatkowo, istotne jest unikanie nadmiernego stresu, który może prowadzić do napięcia mięśniowego w okolicy miednicy. Wspomaganie terapii uroginekologicznej przez zmiany stylu życia może przyspieszyć proces zdrowienia i złagodzić objawy takie jak nietrzymanie moczu czy uczucie nadmiernej presji w okolicy miednicy. 

Dlatego konieczne jest, aby przy tzw. gubieniu moczu skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od fizjoterapii uroginekologicznej. Tacy specjaliści posiadają wiedzę i doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu nietrzymania moczu. Przeprowadzą oni dokładny wywiad medyczny oraz badanie fizyczne, aby ustalić przyczynę problemu, a następnie na podstawie wyników badań dostosują odpowiednią terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Podsumowując, przy gubieniu moczu nie należy bagatelizować problemu. Skonsultowanie się ze specjalistą od fizjoterapii uroginekologicznej jest kluczowe, aby ustalić przyczyny i podjąć odpowiednie leczenie. Indywidualnie dostosowana terapia może pomóc w poprawie jakości życia pacjenta i zapobiec dalszym wyciekom moczu.  Pacjenci powinni również być świadomi, że efekty terapii mogą być zazwyczaj widoczne po pewnym czasie regularnego wykonywania ćwiczeń i stosowania zaleceń terapeutycznych. Oczywiście bardzo ważna jest profilaktyka nietrzymania moczu.

Problem nietrzymania moczu - Kiedy warto szczególnie zadbać o profilaktykę nietrzymania moczu u kobiet oraz mięśnie dna miednicy?

CIĄŻA i PORÓD
Nacisk macicy i pęcherza na dno miednicy, nieprawidłowe przygotowanie mięśni dna do porodu, a także nacięcie krocza może w dużym stopniu wpłynąć na ich osłabienie i pojawienie się trudności z powrotem do normalnego stanu. Dlatego każda kobieta po porodzie, czy to siłami natury, czy przez cięcie cesarskie, powinna omówić stan mięśni dna miednicy z fizjoterapeutą lub położną. Następnie, jeżeli jest konieczność, powinna wybrać rozwiązanie pozwalające jej na przeprowadzenie codziennych treningów mięśni dna miednicy. 

MENOPAUZA
Menopauza to etap w życiu kobiety, podczas którego powinna w szczególny sposób zadbać o mięśnie dna miednicy. Często po menopauzie obserwujemy pojawienie się mniej lub bardziej silnych wycieków moczu. Aby uniknąć operacji lub zaawansowanego leczenia, zaleca się rozpoczęcie sesji rehabilitacji mięni przy pierwszych oznakach wycieku moczu lub grawitacji miednicy.

TRENING SPORTOWY
Niektóre dyscypliny sprzyjają pojawianiu się wycieków moczu np/ jazda konna, zumba, cross-fit, czyli rodzaje aktywności, które powodują coś w rodzaju "wstrząsów". Należy pamiętać, że kobieta cierpiąca na nietrzymanie moczu podczas aktywności fizycznej może być zniechęcona pomysłem uprawiania swojego ulubionego sportu. Praktyka ćwiczeń Kegla oprócz sesji sportowych może pomóc w zapobieganiu wyciekowi moczu w przyszłości. 

Bez względu na rodzaj nietrzymanie moczu, wiedz, że istnieją rozwiązania, które mają za zadanie pomóc Ci przy tej dolegliwości! Nie zwlekaj!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 927 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
Gorąco polecam. Profesjonalnie, szybko, zgodnie z umową.
2024-02-27
wysyłka błyskawiczna - super
pixel