Tampony na nietrzymanie moczu - Contrelle i Contam

2024-02-21
Tampony na nietrzymanie moczu - Contrelle i Contam

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który dotyka miliony kobiet na całym świecie, niezależnie od wieku czy poziomu aktywności fizycznej. Jest to stan charakteryzujący się niekontrolowanym wyciekiem moczu, który może znacząco wpływać na jakość życia i codzienne funkcjonowanie.

Wśród różnych typów nietrzymania moczu, wysiłkowe nietrzymanie moczu jest jednym z najczęstszych. Występuje np. podczas kaszlu, śmiechu czy ćwiczeń, gdy dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, które prowadzi do mimowolnego wypływu moczu.  Problem ten często wiąże się z osłabieniem mięśni dna miednicy, które mogą być wynikiem m.in. ciąży, porodu, menopauzy lub innych czynników.

Mimo, że nietrzymanie moczu jest często traktowane jako temat tabu, ważne jest, aby pamiętać, że jest to dolegliwość, którą można skutecznie leczyć. Pacjentki nie są skazane tylko na pieluchomajtki, pieluchy dla dorosłych czy specjalne wkładki na nietrzymanie moczu. Dostępne są inne rozwiązania, które zapewniają wysoki komfort stosowania oraz pewne zabezpieczenie.  Produkty nie są powszechnie znane w Polsce. W krajach zachodniej Europy można je kupować w internetowych sklepach medycznych, drogeriach czy aptekach - wynika to często z dostępnej refundacji na te produkty.

Tampony na nietrzymanie moczu (NTM) są specjalnie zaprojektowanymi produktami, które różnią się od zwykłych tamponów menstruacyjnych. Są one stworzone do wewnętrznego wsparcia struktur miednicy mniejszej, pomagając kontrolować lekkie przypadki nietrzymania moczu, szczególnie te związane z wysiłkiem, kaszlem, śmiechem czy ćwiczeniami fizycznymi. Tampony te działają poprzez delikatne podparcie szyi pęcherza moczowego, co pomaga zapobiegać niekontrolowanemu wyciekowi moczu. Są jednorazowe, łatwe w użyciu i mogą być bezpieczną, dyskretną opcją dla kobiet doświadczających tego typu problemów. Ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnej wymianie takich tamponów i konsultować ich stosowanie z lekarzem, szczególnie w przypadku silniejszych objawów nietrzymania moczu.

Poniższy artykuł dotyczy dwóch najbardziej popularnych oraz najskuteczniejszych rozwiązań na rynku europejskim: Contrelle oraz Contam.  

 

Kiedy najlepiej sprawdzają się polecane produkty jednorazowe na nietrzymanie moczu?

Na początek należy rozprawić się z mitem: tampony na nietrzymanie moczu NIE są wyrobami medycznymi wielorazowymi. Wszyscy producenci takich wyrobów w swoich instrukcjach od 2023r. muszą mieć informacje, że są to wyroby jednorazowego użytku. W przypadku, gdy ktoś twierdzi inaczej robi to na własną odpowiedzialność.

Tampony stosuje się przez cały dzień lub tylko w razie potrzeby np. podczas aktywności fizycznej. Tampony można stosować u kobiet, które jeszcze nie rodziły oraz po porodzie - szczególnie w przypadku występującego nietrzymania moczu. Można stosować je także, gdy:

 • mięśnie dna miednicy nie funkcjonują dobrze
 • występuje szerokie wejście do pochwy
 • stara blizna po pęknięciu krocza
 • pessary cewkowe i cewkowo- kołnierzowe są nieskuteczne
 • po radioterapii.

W razie potrzeby tampon można zmodyfikować poprzez obcięcie jego fragmentu (tylko Contam).

Dość częstym problemem dla kobiet stosujących pessary są odleżyny. W niektórych przypadkach pessary mogą być zastąpione właśnie tamponami na nietrzymanie moczu.

tampon na nietrzymanie moczu Contrelle

Tampon na wysiłkowe nietrzymanie moczu Contrelle Activgard (producent Viveca Biomed)

Contrelle Activgard to zaprojektowany specjalnie dla kobiet stabilizator pęcherza moczowego, który stosuje się do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Contrelle to niewielkich rozmiarów rozwiązanie, które zbudowane jest z dwóch delikatnych skrzydełek połączonych niteczką. W zestawie znajduje się także aplikator, który jest pomocny w włożeniu stabilizatora do pochwy na odpowiednią głębokość. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla kobiet, które szukają nieinwazyjnych metod leczenia tego rodzaju nietrzymania moczu, zarówno dla pań aktywnych fizycznie, a także tych, które nie chcą rezygnować z ulubionych aktywności oraz spotkań towarzyskich i cieszyć się życiem!

Po zaaplikowaniu  Contrelle Activgard działa poprzez delikatne podparcie ścian pochwy, czym przywraca szyi pęcherza moczowego oraz cewce naturalną pozycję, co pomaga zapobiegać niechcianemu wyciekowi moczu w sytuacjach zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, jak podczas kaszlu, śmiechu czy ćwiczeń.

Jak łatwo zauważyć stabilizator Contrelle różni się kształtem od innych tamponów na nietrzymanie moczu. Kształt ten pozwala na idealne dostosowanie Contrelle do budowy pochwy, dzięki czemu utrzymuje się na miejscu tak długo, jak powinien. Przy prawidłowo dobranym rozmiarze nie ma obaw, że tampon wysunie się lub zostanie wyparty. A wszystko za sprawą skrzydełek, które opierają się delikatnie o ściany pochwy. Aby wyjąć tampon musisz pociągnąć za sznureczek, co spowoduje złożenie skrzydełek i możliwość łatwego usunięcia.

Contrelle należy do grupy tamponów dopochwowych, ale to co go wyróżnia to:

 • skuteczność działania
 • niewyczuwalność podczas noszenia w porównaniu do innych produktów (tampony cylindryczne oraz pessary)
 • unikalny kształt, który sprawi, że tampon nie wysunie się nawet podczas intensywnego treningu
 • doskonała, czystsza alternatywa dla wkładek na nietrzymanie moczu
 • biodegradowalny, przyjazny środowisku materiał biokompatybilnej pianki, na którą patent posiada firma Viveca Biomed, producent z Wielkiej Brytanii
 • wyrób medyczny

Contrelle Activgard występują w trzech rozmiarach. W każdym z nich skrzydełka rozwierające są większe, a przez to używają większej siły do podparcia szyi pęcherza moczowego. Stosowanie Contrelle zacznij od zestawu startowego, który zawiera wszystkie trzy wielkości. Dzięki temu będziesz mogła wybrać najbardziej skuteczne i komfortowe dopasowanie. Wyboru możesz dokonać samodzielnie w domowym zaciszu, bądź możesz skorzystać z pomocy lekarza lub fizjoterapeutki urogiekologicznej. Wybrany rozmiar będziesz mogła kupować w opakowaniu po 5 sztuk.

tampon na nietrzymanie moczu

Jako małą rekomendację produktu napiszmy, że produkt jest refundowany w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Danii w 100% lub blisko tej liczby. Niedługo do tego grona dołączą Niemcy, Belgia i Holandia - tam planowana refundacja na niższym poziomie. Produkt jest wyjątkowy ze względu na swoją skuteczność, ale pod jednym warunkiem: dobrze dobrany rozmiar.

Urządzenie jest jednorazowego użytku i powinno być zmieniane codziennie, zapewniając tym samym higienę i komfort użytkowania. Contrelle jednorazowo możesz nosić do 16 godzin.

Masz niespodziewany problem na ćwiczeniach fitness? Irytujące nietrzymanie moczu przy bieganiu lub tańcu w czasie imprezy lub wesela? Wpadka na jeździe na rowerze lub podczas wchodzenia po schodach? Boisz się kichać wśród znajomych ze względu na niespodziewane wyciekanie moczu? Contrelle bez wątpienia będzie spełniać Twoje oczekiwania!

 

Tampony na nietrzymanie moczu lub opadanie narządów Contam

Tampony Contam przy nietrzymanie moczu, jak i niewielkim stopniu opadania macicy sprawdzają się od wielu lat. Wykonane są z pianki pva, która "na sucho" ma nieprzyjemne właściwości. Contam występuje w dwóch kształtach:

 • cylindryczny Contam: walec, dostępnych pięć rozmiarów tamponów o rosnącej długości oraz średnicy (1 mini, 2 normal, 3 extra, 4 extra plus, 5 super plus)

contam

 • kostka Contam - 3 rozmiary: 32mm, 37mm oraz 42mm 

contam kostka

Najłatwiej dobrać tampon przez dopasowanie go, wybierając z zestawu starterów. Istnieją dwa rodzaje starterów tamponów walcowatych oraz jeden zestaw starterów kostkowych. Tampony podpierające łatwo dopasowują się do kształtu pochwy. Różnią się one rozmiarami. Najlepiej wybrać ten rozmiar, który nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Tampony zarówno w formie tradycyjnej, jak i w kształcie kostki założone płytko tzn. pod cewką moczową stosowany jest przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, natomiast zaaplikowany głęboko przy wypadaniu narządu rodnego.

Z racji dwóch możliwości aplikacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który pokaże jak prawidłowo umieszczać tampon, aby spełnił swoją rolę.

contam_nietrzymanie.jpg (875×288)

tampony na nietrzymanie moczu

Instruktaż powinien przeprowadzić lekarz ginekolog lub fizjoterapeutka uroginekologiczna. Tampon można założyć na maksymalnie 12 godzin. Przed aplikacją tampon Contam włożyć go ciepłej wody na 1 minutę, a następnie wycisnąć nadmiar wody. Procedurę powtórzyć od 5 do 12 razy, aż tampon nabierze właściwego rozmiaru. Tampon staje się miękki i elastyczny, co ułatwia jego aplikację. Przed aplikacją w pochwie należy posmarować tampon żelem nawilżającym. 

Wyjęcie tamponu odbywa się zwykle w pozycji kucznej poprzez pociągnięcie za sznurek. 

 

Tampony na nietrzymanie moczu - podsumowanie

Rozwój technologii to nie tylko coraz szybsze komputery i dotykowe ekrany na każdym rogu. Innowacyjne rozwiązania pojawiają się także w produkcji wyrób medycznych, w których wydaje się, że już wszystko wymyślono. Unikalne kształty oraz innowacyjne materiały stosuje się również do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, które jest zjawiskiem powszechnym w społeczeństwie (dotyczy co piątej kobiety). 

Lubisz ćwiczyć i chcesz się czuć pewnie podczas wysiłku fizycznego? Może jesteś aktywna zawodowo i nie chcesz myśleć o wpadce dobierając strój na spotkanie biznesowe? Być może jesteś babcią, marzysz o zabawach z wnukami i nie chcesz się ograniczać w żaden sposób? Korzystając z tamponów możesz zapomnieć o problemie nietrzymania moczu, nieprzyjemnych dolegliwościach i odzyskać komfort oraz radość z ulubionych aktywności.

Wystarczy zakupić zestaw startowy z kilkoma sztukami, dokładnie zapoznać się z instrukcją, a w razie niepewności skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutką uroginekologiczną, którzy pomogą znaleźć właściwy rozmiar. Bezpieczeństwo korzystania z tego typu produktów jest bardzo wysokie, a efekt końcowy może w znaczącym sposób poprawić komfort życia.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 1026 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
obsługa bardzo dobra i szybka
2024-04-10
Polecam
pixel