Osłabienie mięśni dna miednicy

2024-05-28
Osłabienie mięśni dna miednicy

Nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do różnych dysfunkcji, w tym problemów z oddawanie moczu i stolca, bolesnych stosunków seksualnych, a nawet do wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń seksualnych. Słabe mięśnie dna miednicy mogą również prowadzić do bólu pleców i miednicy oraz do zaburzeń w funkcjonowaniu narządów miednicy mniejszej.

Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy mniejszej to grupa mięśni znajdujących się w dolnej części ciała, nazywana też mięśniami Kegla. Jest ona obecna zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet i pełni ważną rolę w utrzymaniu pęcherza, macicy i odbytnicy. Gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy? To obszar, który rozciąga się od brzucha do odbytu i otacza narządy takie jak cewka moczowa, pochwa i odbyt, absorbuje również nacisk wywierany na niego podczas codziennych aktywności fizycznych. Dlatego, podobnie jak inne mięśnie ciała, mięśnie dna miednicy wymagają regularnego treningu, aby zapobiec ich osłabieniu.

 

Objawy osłabienia mięśni dna miednicy

W przypadku dysfunkcji dna miednicy mogą pojawić się różne objawy, które w zależności od poszczególnego przypadku mogą występować pojedynczo lub synergicznie. Ich intensywność również może być różna. Do najczęstszych objawów osłabienia mięśni dna miednicy należą m.in.

  • Nietrzymanie moczu, w tym wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli wyciek podczas kaszlu czy kichania
  • Nietrzymanie stolca 
  • Problem z utrzymaniem gazów
  • Obniżenie, a nawet wypadanie narządów miednicy mniejszej
  • Brak satysfakcji ze stosunków seksualnych
  • Dolegliwości bólowe w obrębie miednicy

 

Słabe mięśnie Kegla a nietrzymanie moczu i stolca

Ponieważ mięśnie dna miednicy odgrywają rolę w naszej zdolności do trzymania moczu czy stolca, kiedy się rozluźniają, nie mogą już spełniać swojej fizjologicznej roli w regulowaniu tych procesów. Dlatego osoby z osłabionymi mięśniami dna miednicy mogą doświadczać nietrzymania moczu, problemów z oddawaniem kału czy trzymaniem gazów.

 

Obniżenie i wypadanie narządów miednicy mniejszej

Obniżenie narządów jest jednym z etapów zaburzeń ułożenia danego narządu lub innych, które sąsiadują z nim. W przypadku odpowiedniego napięcia mięśni i więzadeł dna miednicy, pęcherz moczowy znajduje się z przodu, za kością łonową. Bezpośrednio nad nim jest umiejscowiona macica, a z tyłu odbytnica. Kiedy więzadła i powięzi podtrzymujące narządy miednicy mniejszej tracą elastyczność, może dojść do obniżenia przepony miedniczej, co ostatecznie prowadzi do opadania macicy, pęcherza moczowego lub odbytnicy. Te narządy, oprócz swoich własnych mechanizmów podtrzymujących, są również ze sobą powiązane, więc opadnięcie jednego z nich może spowodować obniżenie kolejnego, który jest z nim połączony przez więzadło lub powięź.

 

Dysfunkcje mięśni dna miednicy a życie intymne

Podczas aktywności seksualnej, mięśnie dna miednicy odgrywają istotną rolę. Wzrost uczuć podczas stosunku jest gwarantowany poprzez odpowiednie napięcie tych mięśni przed orgazmem, jednak to ich rozluźnienie prowadzi do osiągnięcia orgazmu. Kontrola mięśni dna miednicy wpływa na intensywność doznań podczas współżycia. Osłabione mięśnie dna miednicy mogą zmniejszać przyjemność seksualną, natomiast nadmiernie napięte mięśnie mogą być przyczyną doświadczania bólu podczas zbliżenia.

 

Dolegliwości bólowe w obrębie dna miednicy 

Słabe mięśnie Kegla mogą powodować dolegliwości bólowe, takie jak bóle krzyża, bóle brzucha, odcinka lędźwiowo-krzyżowego, kości guzicznej, czy bóle podczas stosunku seksualnego. Zdarza się, że zgłaszane jest także uczucie ciężkości w podbrzuszu.

 

Z jakiego powodu dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy?

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni dna miednicy są wynikiem wielu czynników, które wpływają na nasze ciało na co dzień i przez całe życie.

Jednymi z nich są czynniki naturalne, do których możemy zaliczyć kwestie hormonalne i wiekowe. Wpływają one na elastyczność tkanek i mogą prowadzić do ich osłabienia MDM.

Innymi czynnikami są te związane ze stylem życia, takie jak:

  • nadwaga,
  • brak aktywności fizyczne,
  • palenie papierosów,

a także wszelkie sytuacje, które narażają dno miednicy na nacisk, mogą powodować urazy mięśni, na przykład

  • zbyt intensywny sport,
  • podnoszenia ciężkich przedmiotów,
  • nieprawidłowe nawyki toaletowe np. parcie w toalecie, parcie na mocz, czy zatrzymywanie strumienia moczu,
  • stany po operacjach ginekologicznych i operacjach w obrębie brzucha,
  • ciąża i poród.

 

Jak dbać o mięśnie dna miednicy?

Bardzo ważne jest, aby regularnie dbać o te partie mięśni. Regularna aktywność fizyczna, w tym ćwiczenia mięśni Kegla, dbanie o prawidłową postawę ciała, oraz unikanie czynników ryzyka, które mogą prowadzić do osłabienia mięśni dna miednicy (np. nadwaga, ciąża, przewlekłe zaparcia), mogą pomóc w zapobieganiu problemom związanych z dysfunkcją mięśni dna miednicy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu, bólem miednicy czy trudnościami z oddawaniem moczu, warto udać się na wizytę do specjalisty np. fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i plan leczenia. 

 

Fizjoterapia dna miednicy

W większości przypadków preferowanym rozwiązaniem problemów spowodowanych osłabieniem MDM będzie fizjoterapia dna miednicy, która może obejmować szeroki zakres technik, takich jak:

  • ćwiczenia mięśni dna miednicy
  • techniki relaksacyjne
  • edukację dotyczącą prawidłowego funkcjonowania mięśni miednicy
  • elektrostymulacja przy użyciu elektrostymulatorów do mięśni Kegla
  • biofeedback


Przed zaleceniem treningu dna miednicy fizjoterapeuta przeprowadza szczegółową ocenę i diagnozę problemu, aby dostosować terapię do potrzeb i możliwości pacjenta. Ocenia czy problem tkwi w osłabieniu czy nadmiernym napięciu mięśni dna miednicy. Czy potrzebne jest wzmocnienie mięśni, a może rozluźnienie mięśni. Regularne sesje fizjoterapii mogą pomóc w poprawie siły i wytrzymałości mięśni dna miednicy, poprawie funkcji układu moczowego i jelitowego oraz redukcji bólu i dyskomfortu związanego z osłabieniem MDM. 

 

Biofeedback a osłabione mięśnie Kegla

Jedną z zalecanych przez specjalistów i skutecznych metod wzmacniania mięśni jest wykorzystanie biofeedbacku. Ta technika pozwala obserwować aktywność mięśni w czasie rzeczywistym i regulować ją w celu poprawy.

Dzięki rozwiązaniom, takim jak Emy - innowacyjne urządzenie z Francji, można przeprowadzać rehabilitację dna miednicy przy użyciu tej technologii w domu! Urządzenie łączy się z telefonem, a zadaniem użytkowniczki jest postępować zgodnie z instrukcjami, np. wystrzelić rakietę czy rzucać rzutkami, wykorzystując siłę mięśni dna miednicy.

Metoda ta pozwala uzyskać informacje zwrotne na temat pracy mięśni w czasie rzeczywistym, bezpośrednio na ekranie, oraz śledzić postępy w treningu mięśni dna miednicy. Emy oferuje zabawne ćwiczenia Kegla oparte są na standardowych protokołach medycznych w formie minigier, które dostosowują się do indywidualnych potrzeb każdej kobiety i polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni.

Emy to jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie. Producent: Fizimed SAS | Dystrybutor: ELMEDICO Robert Gabrysiak

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1328 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-16
Mam odczucie, że po kilku dniach widzę różnicę w napinaniu mięśni, ale musze jeszcze trochę poużywać
2024-09-08
Ok
pixel